Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

ÚS: V kauze kritiky diskriminačných žalôb súdy porušili práva Lipšica

Na snímke Daniel Lipšic. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Celý spor sa týka diskriminačných žalôb, ktoré v minulosti podalo na štát množstvo sudcov bežných súdov vzhľadom na výrazne vyššie platy sudcov bývalého Špeciálneho súdu.

Košice 12. júla (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR dal za pravdu bývalému politikovi Danielovi Lipšicovi, že v kauze jeho kritiky diskriminačných žalôb sudcov z roku 2010 došlo na súdoch k porušeniu jeho základného práva na slobodu prejavu a súdnu ochranu. Rozsudok Okresného súdu Košice-okolie z roku 2015 o tom, že má Lipšic zaplatiť 10.000 eur ako náhradu nemajetkovej ujmy vtedajšiemu sudcovi Jurajovi Sopoligovi, tak nie je právoplatný. Vo veci bude opätovne rozhodovať odvolací krajský súd.

Senát ÚS 3. júla na základe Lipšicovej sťažnosti zrušil uznesenie Najvyššieho súdu SR z februára 2020 a rozsudok Krajského súdu v Košiciach z marca 2017, ktoré potvrdzovali predchádzajúce rozhodnutie Okresného súdu Košice-okolie.

Sudca košického krajského súdu Sopoliga žaloval Lipšica pre jeho výroky v médiách z februára 2010. Žaloby sudcov pre údajnú platovú diskrimináciu označil vtedajší poslanec parlamentu za nezákonné a nemorálne a sudcov, ktorí ich podali, za chamtivých. Ďalším sporným výrokom bolo jeho vyjadrenie, že išlo o organizovanú akciu. Bývalý člen Súdnej rady SR Sopoliga pred súdom tvrdil, že Lipšic zavádzal verejnosť a dehonestoval jeho odbornú i morálnu úroveň. Ako náhradu nemajetkovej ujmy žiadal 10.000 eur, pričom okresný súd jeho argumenty uznal. Lipšic sa voči rozsudku neúspešne odvolal, následne podal dovolanie a neskôr aj ústavnú sťažnosť. Okrem iného poukázal aj na kolegiálny vzťah žalobcu k sudcom, ktorí rozhodovali vec na súde prvého stupňa a na odvolacom súde.

Celý spor sa týka diskriminačných žalôb, ktoré v minulosti podalo na štát množstvo sudcov bežných súdov vzhľadom na výrazne vyššie platy sudcov bývalého Špeciálneho súdu. Žaloby boli založené na antidiskriminačnom zákone.