Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Ústavnoprávny výbor posúdi termín bezodkladne začiatkom novembra

Ilustračné foto Foto: TASR – Štefan Puškáš

Ako si výbor s výkladom slova "bezodkladne" poradí, zatiaľ nie je jasné.

Bratislava 14. októbra (TASR) - Spor medzi opozíciou a vládnym Smerom-SD o to, ako si vysvetliť pojem "bezodkladne" v rokovacom poriadku parlamentu, by sa mal vysvetliť začiatkom novembra. Vtedy zasadne Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorého o výklad požiadal predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD).

K sporu došlo 30. septembra, keď sa opozícia po prednesení pozmeňujúceho návrhu obsahujúceho zoznam potravín so zníženou DPH dožadovala po dohode troch poslaneckých klubov bezodkladného zvolania poslaneckého grémia. Pellegrini však nevyhovel, argumentoval technickými dôvodmi a grémium zvolal až na druhý deň ráno. Zákon o rokovacom poriadku hovorí, že "predseda NR SR zvoláva poslanecké grémium podľa potreby alebo na žiadosť aspoň dvoch poslaneckých klubov; v tomto prípade ho zvolá bezodkladne".

Podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽaNO), ktorá v tom čase schôdzu viedla, ako dôvod nekonania grémia avizovala účasť Pellegriniho vo večernej televíznej relácii. Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD) zase upozorňoval, že do konca rokovacieho dňa zostáva 13 minút, a to nie je podľa neho dostatočne dlhý čas na prerušenie rokovania, a preto môže byť grémium až ráno.

Ako si výbor s výkladom slova "bezodkladne" poradí, zatiaľ nie je jasné. "Nie je dobré prejudikovať nejaké rozhodnutia. Možnosti sú rôzne. Momentálne je však predčasné hovoriť o názore jednotlivcov. Určite bude pripravený návrh stanoviska a každý poslanec môže dať pripomienky," povedal pre TASR Madej.

Jasno má v tejto otázke podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Miroslav Kadúc (OĽaNO). "Zvolať poslanecké grémium, ktoré má okrem iného riešiť aj otázky procedurálnej povahy, teda vedenia či prerušenia schôdze, je o to viac významné, ak o jeho zvolanie požiadajú aspoň dva poslanecké kluby. Práve preto je v zákone napísané, že sa má v tomto prípade zvolať bezodkladne. Podľa mňa niet pochýb o tom, že bezodkladne znamená niečo iné ako situácia, ktorá odklad znesie," povedal pre TASR Kadúc.

Podľa jeho slov ak by zákonodarca chcel, aby sa grémium zvolalo až po tom, čo sa vyriešia iné neodkladné veci, použil by slovné spojenie "bez zbytočného odkladu", ako napríklad v prípade ustanovení o obžalobe prezidenta. "Pojem bezodkladne sa v tomto kontexte podľa môjho názoru nedá chápať inak ako okamžite, hneď," dodal.