Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 18. september 2024Meniny má Eugénia
< sekcia Slovensko

Ústavný súd prikázal SIS zničiť ďalšie materiály v kauze Gorila

Na archívnej snímke časť spisov ku kauze Gorila. Foto: TASR - Michal Svítok

Ústavný súd už vlani prikázal SIS zničiť výsledky odpočúvania z operácie Gorila, ktoré získala na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave z 23. novembra 2005 a 18. mája 2006.

Košice 27. augusta (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR prikázal Slovenskej informačnej službe (SIS) zničiť výsledky sledovania expolicajta Zoltána Vargu z roku 2006, ktoré súvisia s kauzou Gorila. Tým, že tak SIS v minulosti neurobila, porušila podľa ÚS základné práva Vargu, ktorého bratislavský byt tajná služba pri operácii Gorila odpočúvala.

Najnovšie rozhodnutie senátu ÚS z 21. augusta sa týka postupu SIS pri použití informačno-technických prostriedkov na základe rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave z 26. januára 2006. SIS musí zničiť "primárny materiál a sekundárny materiál týkajúci sa sťažovateľa" a písomne o tom Vargu informovať. SIS je zároveň povinná nahradiť sťažovateľovi trovy konania v sume 694 eur.

ÚS už vlani prikázal SIS zničiť výsledky odpočúvania z operácie Gorila, ktoré získala na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave z 23. novembra 2005 a 18. mája 2006. Bratislavský krajský súd odobril sledovaciu operáciu SIS s odpočúvaním bytu na Vazovovej ulici, tieto rozhodnutia však ÚS v roku 2012 zrušil ako nezákonné, pričom Vargovi dal za pravdu, že boli porušené jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.

V roku 2016 ÚS zrušil ako nelegálny aj súhlas krajského súdu z januára 2006, o ktorý SIS požiadala na osobitné sledovanie Vargu.

Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

V danej kauze sa v decembri 2011 objavil na internete spis s názvom Gorila, ktorý údajne zachytáva rozhovor v byte na Vazovovej ulici medzi vtedajším spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom a viacerými politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybnili.