Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Slovensko

Sankcie za porušenie zákona o ochrane whistleblowerov chcú zvýšiť

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Zamestnávateľovi by pri porušení niektorých z povinností vyplývajúcich zo zákona mohla byť uložená sankcia až do 100.000 eur.

Bratislava 16. augusta (TASR) - Sankcie za porušenie zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti by sa mohli zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novelizovanej legislatívy, ktorú do skráteného medzirezortného pripomienkového konania predložil Úrad vlády (ÚV) SR.

Zamestnávateľovi by pri porušení niektorých z povinností vyplývajúcich zo zákona mohla byť uložená sankcia až do 100.000 eur. V prípade externej zodpovednej osoby do 30.000 eur, ak poskytuje svoju službu viacerým zamestnávateľom, pričom jeden z nich dosiahol počet 250 zamestnancov. "Primárnym cieľom návrhu zákona je najmä posilnenie presadzovania práva a právom chránených záujmov oznamovateľov kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti a podpora postihovania protispoločenskej činnosti za účasti verejnosti," ozrejmili v návrhu.

Sankcia za postihovanie oznamovateľa, napríklad jeho preradením na nižšiu pozíciu alebo odmietnutím povýšenia bez vedomia Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, by sa mohla zvýšiť z 2000 na 6000 eur. Pri opakovanom priestupku by mohla byť až 12.000 eur. Po novom by mohli byť pokutované aj osoby, ktoré ešte hrozia postihom alebo sa oň pokúsia. "Navrhuje sa ustanoviť sankcia za porušenie povinnosti zachovávať mlčanlivosť o totožnosti osoby, proti ktorej oznámenie smeruje," priblížili.

Medzi najvýznamnejšie zmeny obsiahnuté v návrhu zákona patrí podľa jeho predkladateľa aj rozšírenie poskytovania ochrany osobám nahlasujúcim porušenia práva EÚ. Tiež rozšírenie poskytovania ochrany osobe, ktorá v zákonom vymedzených prípadoch zverejnila informácie o protispoločenskej činnosti. I voči osobe, ktorá podala oznámenie anonymne a ktorej totožnosť bola následne odhalená.

Predmetom návrhu zákona je najmä transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Nad rámec toho sa má zmeniť súčasný názov Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti na Úrad na ochranu oznamovateľov. Dátum účinnosti legislatívy sa navrhuje od 1. decembra 2022. V prípade niektorých ustanovení od 31. mája 2023.