Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

VLÁDA: SR si v rebríčku o korupcii oproti Radičovej vláde polepšila

Zasadnutie vlády SR, ilustračná snímka Foto: TASR Martin Baumann

Aktuálny mierny posun v poradí za rok 2016 je spôsobený iba rozšírením počtu hodnotených krajín, skóre v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa nezmenilo.

Bratislava 25. januára (TASR) - V porovnaní s obdobím vlády Ivety Radičovej, kedy Slovensko v roku 2011 obsadilo 66. miesto v rebríčku vnímania korupcie od Transparency International, sa Slovensko počas vlád Roberta Fica (Smer-SD) pozitívne posunulo na 50. miesto v roku 2015. Aktuálny mierny posun v poradí za rok 2016 je spôsobený iba rozšírením počtu hodnotených krajín, skóre v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa nezmenilo.

Takto reagoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR na aktuálne výsledky rebríčka, o ktorých informovala dnes Transparency International Slovensko (TIS) a podľa ktorých Slovensko v boji proti korupcii naďalej stagnuje. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR pripomína, že tento mesiac premiér Fico s predstaviteľmi OECD podpísal v Paríži memorandum o posilnení spolupráce v oblasti boja proti korupcii, "na základe ktorého sa zintenzívnia spoločné antikorupčné programy a posilnia kontrolné mechanizmy".

Úrad vlády poukazuje aj na prijatie viacerých protikorupčných opatrení Ficovou vládou. Vymenúva napríklad obmedzenie platieb v hotovosti, zákon o ochrane oznamovateľov korupcie či elektronické trhovisko a pripravuje ďalší balík opatrení.

V spomínanom rebríčku skončilo Slovensko za rok 2016 na 54. mieste. Zachovalo si minuloročné skóre 51 zo sto maximálnych bodov. Ide zároveň o zhoršenie o štyri miesta oproti roku 2015 pri rozšírení počtu hodnotených krajín zo 168 na 176 štátov. Ide o siedme najhoršie umiestnenie z krajín EÚ, keď za nami skončili Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Taliansko, Grécko a ako posledné Bulharsko.

Poukazuje, že ani v roku 2016 nebol za korupciu odsúdený žiaden vysokopostavený politik či podnikateľ. TIS pripomína kauzu Bašternák, Gorila, naštrbovanie dôveryhodnosti polície, podozrenia z klientelizmu pri zadávaní zákaziek v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Znepokojivým je podľa TIS aj ľahostajný prístup vlády k jej vlastným protikorupčným opatreniam. Vláda podľa TIS zároveň zanedbáva svoj zámer preverovať efektívnosť veľkých štátnych výdavkov systémom "Hodnota za peniaze".

Z opatrení prijatých súčasnou vládou Transparency pozitívne vníma sprísnenie protischránkového zákona. "Pre jeho vyššiu účinnosť by vláda mala aktívne lobovať za zavedenie registrov vlastníkov firiem aj v ďalších krajinách EÚ," uviedla TIS. Za dobrú správu považuje pokročilú prípravu novely infozákona, ktorá má ambíciu zefektívniť a rozšíriť právo občanov na informácie.