Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

ÚVZ: Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia stúpla o dve percentá

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Epidemiológom počas týždňa nahlásili 54.558 prípadov ARO.

Bratislava 20. februára (TASR) - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v siedmom kalendárnom týždni 2023 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom na Slovensku stúpla o dve percentá. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bol nárast o 1,2 percenta percenta. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidemiológom počas týždňa nahlásili 54.558 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1712 osôb.

Ako chrípku a CHPO nahlásili 6112 ochorení, čo predstavuje 11,2 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola tiež vo vekovej skupine do piatich rokov.

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu bolo v šiestom kalendárnom týždni hlásené spolu v 55 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Celkovo išlo o 27 materských, 27 základných škôl a jednu strednú školu.

V siedmom kalendárnom týždni bol hlásený jeden prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI) z Prešovského kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny bolo hlásených celkovo 103 prípadov ochorenia SARI, ktoré sa v šiestich prípadoch skončili úmrtím.

Hlásených bolo spolu 553 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 16,9 percenta viac ako v predchádzajúcom týždni. Antigénové testy ukázali v danom týždni 714 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19, čo je o 34,2 percenta viac ako v predošlom týždni.

Z celkového počtu prípadov ochorenia COVID-19 bola za február najvyššia chorobnosť vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb. Hospitalizovaných je 316 pacientov. Ochoreniu doteraz podľahlo celkovo 20.999 osôb. Najviac prípadov od začiatku roka bolo zaznamenaných v Košickom kraji, najmenej v Žilinskom kraji.