Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Hygienici monitorujú výskyt západonílskej horúčky a Usutu u komárov

Na snímke Hana Rajnáková (vľavo) a Beáta Kozmérová (vpravo), laboratórne diagnostičky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave, obsluhujú lapač komárov počas tlačovej konferencie na tému Vírusy západonílskej horúčky a Usutu na Slovensku: Hygienici a vedci si vzali komáre pod drobnohľad, na RÚVZ v Trnave v pondelok 26. augusta 2024. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Tridsaťšesť regionálnych úradov verejného zdravotníctva má vo svojich areáloch umiestnené takzvané lapače komárov.

Bratislava 26. augusta (TASR) - Úrady verejného zdravotníctva s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV) spoločne pracujú na projekte, vďaka ktorému sledujú v telách tunajších komárov výskyt vírusu západonílskej horúčky (West Nile) a vírusu Usutu. Cieľom je získať dáta a prehľad o tom, v akej miere sú komáre na území Slovenska schopné prenášať tieto exotické vírusy na ľudí. TASR o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Celoslovenský monitoring spomínaných vírusov sa na Slovensku realizuje prvýkrát. Umožnila ho nová metóda odchytu, ktorá šetrí čas aj financie. Zachytávame pri nej sliny komárov na špeciálnych kartách," priblížila Viktória Čabanová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, vedúca projektu, ktorý je financovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja.

Monitorovanie prítomnosti vírusov západonílskej horúčky a Usutu v komároch je podľa hlavnej hygieničky SR Tatiany Červeňovej dôležité na zlepšenie diagnostiky ochorení spôsobených týmito vírusmi. "Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa prostredníctvom spomenutého monitorovania dozvedia, či sa v ich územnej pôsobnosti vyskytujú komáre infikované danými vírusmi, ktoré môžu ďalej prenášať na ľudí. Následne tak môžu upozorniť lekárov, aby pri diagnostike mysleli aj na tieto ochorenia," ozrejmila.

Hlavná hygienička poukázala aj na to, že zmena klimatických podmienok podporuje rozšírenie invazívnych druhov komárov so schopnosťou prenášať exotické ochorenia aj v krajinách s miernejším podnebím. Epidemiologická situácia sa preto v budúcnosti môže zmeniť.

Čabanová informovala, že monitoring už má za sebou prvé výsledky. "V priebehu prvých týždňov sa podarilo zachytiť vírus Usutu v Košiciach, Dunajskej Strede, Leviciach a vo Svidníku. Netreba však podliehať panike. Väčšina infekcií je bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných," priblížila. V súčasnosti je výskyt ochorení prenášaných komármi na Slovensku zriedkavý. Toto tvrdenie platí aj v prípade výskytu komára tigrovaného, ktorý je schopný prenášať exotické ochorenia.

Tridsaťšesť regionálnych úradov verejného zdravotníctva má vo svojich areáloch umiestnené takzvané lapače komárov, ktoré boli zostrojené v Biomedicínskom centre SAV, v období od júna až do októbra (týka sa to rokov 2024 a 2025). V lapačoch sa nachádzajú karty napustené medom, ktoré lákajú gravidné samičky komárov, ktoré už sali krv a majú väčšiu šancu byť infikované. Tie v nich zanechajú nukleové kyseliny (DNA, RNA). Pasce obsluhujú pracovníci úradov verejného zdravotníctva raz týždenne a vzorky z nich odosielajú Virologickému ústavu Biomedicínskeho centra SAV.

Laboratóriá ÚVZ SR potvrdili na Slovensku zatiaľ tri prípady ochorenia na západonílsku horúčku (2019, 2022, 2024). V jednom prípade bol potvrdený prenos na území SR, v ďalšom bol prenos na území SR vyhodnotený ako pravdepodobný a v jednom prípade bol potvrdený import zo zahraničia.

Západonílsku horúčku spôsobuje West Nile virus. Ide o akútne, chrípke podobné horúčkovité ochorenie. Prenášačom tohto vírusu je najčastejšie domový komár z rodu Culex, ktorý saje infikovanú krv vtákov, ktoré sú rezervoárom tohto vírusu. Hlavným prenášačom vírusu Usutu v Európe sú aj domové komáre rodu Culex.

VIDEO: Prezident považuje situáciu na skládke Vlčie hory za kritickú

Skládka patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku.

,aktualizované 

- Rusko vrátilo Ukrajine telo novinárky, ktorú zajalo na okupovanom ukrajinskom území a ktorá následne zomrela v ruskej väzbe, uviedol vo štvrtok ukrajinský poslanec Jaroslav Jurčyšyn.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Účasť na sobotňajšom pohrebe zosnulého pápeža Františka doteraz potvrdilo 130 zahraničných delegácií a 50 hláv štátov, potvrdilo vo štvrtok oddelenie protokolu vatikánskeho štátneho sekretariátu.

- Talianske ministerstvo obrany prispeje k bezpečnostným opatreniam na sobotňajšom pohrebe pápeža Františka.

- Prezident SR Peter Pellegrini ratifikoval rámcovú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej.

- Počas sobotného (26. 4.) štátneho smútku vyhláseného pre úmrtie pápeža Františka platí zákaz hazardu. Štátne, ale aj iné vlajky by mali byť spustené na pol žrde, čierna vlajka sa v tomto prípade nevyvesuje.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.

- Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu, a to ani napriek neochote Moskvy pokročiť v rokovaniach o ukončení vojny.

- Hrob pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) bude môcť verejnosť navštíviť už v nedeľu ráno.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) skončila minulý rok v strate 5,28 milióna eur. V roku 2023 pritom hospodárila s čistým ziskom 20,9 milióna eur.

- Pakistan vo štvrtok vyhlásil, že uzavrie hranice s Indiou a vzdušný priestor pre letecké spoločnosti vlastnené alebo prevádzkované Indiou, a tiež pozastaví obchod.

- Ministerstvo životného prostredia SR už v stredu upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ďalším krokom bude pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

- Prvá oficiálna zahraničná cesta predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) bude smerovať tradične do Českej republiky.

- Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla komplexnú revíziu pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Cieľom je zaistiť vyššiu bezpečnosť cestnej premávky a kvality ovzdušia v celej EÚ.

- Štvrtkový pochod ulicami v centre Bratislavy môže priniesť dopravné obmedzenia. Treba s nimi rátať od 18.00 h, a to najmä na Námestí slobody, Námestí 1. mája či oblasti Suchého mýta.

- Prezident SR Peter Pellegrini považuje environmentálnu záťaž na skládke Vlčie hory pri Hlohovci za kritickú. Postupne môžu byť podľa jeho slov ohrozené spodné vody, čo predstavuje výrazné riziko pre obyvateľov žijúcich v jej blízkosti.

- Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali. V rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denník Il Messaggero to uviedol jeho osobný lekár Sergio Alfieri, informovala agentúra DPA.

- Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita.

- Takmer 50.000 ľudí vzdalo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Čína odmietla tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že obe strany sú v priamom kontakte v súvislosti s obchodným sporom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.