Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. august 2024Meniny má Ľudovít
< sekcia Slovensko

Ako sa správať počas búrok? Toto odporúčajú odborníci

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pri ústupe pred búrkou odborníci odporúčajú robiť menšie kroky a ruky držať pri sebe.

Bratislava 16. júla (TASR) - Pri búrkach by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve či pri otvorených lokalitách vodných plôch a ich blízkom okolí. Dôležité je nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt, ideálne v budove chránenej bleskozvodom, prípadne v aute. Vyplýva to z odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Pri búrkach by tiež ľudia mali zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi. "Kovové predmety, turistické palice či dáždnik dajte čo najďalej od seba," podotkol ÚVZ. Preventívne odporučil tiež vypnúť elektronické zariadenia, akými sú mobil, rádio alebo televízor.

Počas turistiky by mali ľudia vyhľadať a prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén. "Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien, posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny," ozrejmil úrad.

Pri ústupe pred búrkou odborníci odporúčajú robiť menšie kroky a ruky držať pri sebe. "Ak sa pohybujete ako väčšia skupina ľudí, snažte sa rozptýliť na vzdialenosť aspoň troch metrov," dodali.

Búrky sa môžu v utorok vyskytnúť na väčšine Slovenska. V Prešovskom kraji a vo väčšine okresov Žilinského, Košického a Banskobystrického kraja platí až do noci výstraha druhého stupňa. V Nitrianskom kraji a v okresoch Žarnovica, Žiar nad Hronom, Michalovce, Trebišov, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice, Čadca a Žilina je vydaná prvostupňová výstraha.