Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Slovensko

Odborníci: Riziko prenosu vtáčej chrípky na širokú verejnosť je nízke

Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

K prenosu na človeka dochádza pri úzkom kontakte s infikovanými chorými vtákmi, ich fekálnymi produktmi, infikovanou krvou a orgánmi.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 31. októbra (TASR) - Riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky na širokú verejnosť je nízke. Ohrozenými osobami sú najmä farmári, veterinári či robotníci zapojení do utrácania a likvidácie vtáctva a hydiny. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) o tom informoval na svojom webe. Prípady vtáčej chrípky v októbri potvrdili na farme v Dvoroch nad Žitavou aj v drobnochove na území Modry.

K prenosu na človeka dochádza pri úzkom kontakte s infikovanými chorými vtákmi, ich fekálnymi produktmi, infikovanou krvou a orgánmi. Rizikom môžu byť aj vodné plochy kontaminované vírusom vtáčej chrípky. "Z toho dôvodu sa neodporúča kúpať sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo a v okolí ktorých sa našli uhynuté vtáky alebo iné zvieratá," špecifikoval úrad.

Podstatná je podľa ÚVZ aj dôkladná tepelná úprava potravín. Pokrm z hydiny a vajec je potrebné upraviť tak, aby teplota dosiahla najmenej 70 stupňov Celzia, teda vajcia by sa mali variť minimálne šesť minút. "Neodporúča sa konzumovať surové alebo nedostatočne tepelne upravené pokrmy z hydiny (vrátane vajec)," doplnil.

Pri manipulácii s mäsom a vajíčkami z hydiny je dôležité dôkladné a časté umývanie rúk. "Hydinu a vajcia skladovať a pripravovať oddelene od ostatných potravín, používať oddelené náradie, riady a pomôcky, ako napríklad nože a dosky na krájanie pre manipuláciu so surovými potravinami," uviedol ÚVZ. Radí hydinu rozmrazovať na podnose v chladničke a odstraňovať obaly, v ktorých bola zabalená.

V prípade spozorovania uhynutého vtáctva úrad odporúča vyvarovať sa kontaktu s uhynutým vtáctvom a kontaminovanými predmetmi, ako je povrch vajec či predmety v kuríne. "Čo najskôr nahlásiť informáciu o uhynutom vtáctve na telefónne číslo 112 alebo orgánom Štátnej ochrany prírody SR," odporučil s tým, že je dôležité dodržiavať odporúčania Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR a informovať ich v prípade zmeny správania sa hydiny.

Osoby, ktoré prišli do priameho kontaktu s chorým a uhynutým vtáctvom, by mali podľa ÚVZ sledovať svoj zdravotný stav. "V prípade vzniku príznakov chrípky a chrípke podobného ochorenia bezodkladne kontaktovať ošetrujúceho lekára," uzatvoril.

Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky je infekčné ochorenie. Klinický priebeh u ľudí závisí od vlastností vírusu a od predchádzajúceho zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlou progresiou do ochorenia dolných dýchacích ciest. Príznaky ochorenia horných dýchacích ciest nemusia byť prítomné u všetkých pacientov. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania, náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov.