Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. máj 2025Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

Uznávaný básnik Ján Buzássy oslavuje 90 rokov

a archívnej snímke prestížnu Cenu Dominika Tatarku za rok 2008 udelili 13. marca 2009 v bratislavskom Pálfiho paláci J. Buzássymu za zbierku básní Bystruška. Foto: ARCHÍV TASR Štefan Puškáš

Svoje prvé verše Ján Buzássy uverejnil v roku 1956 v denníku Smena, jeho knižným debutom bola zbierka s názvom Hra s nožmi z roku 1965.

Kočovce/Bratislava 10. apríla (TASR) – Nikdy nepovažujem báseň za hotovú, pokiaľ sa dobre neuleží. Musím si na ňu zvyknúť, prijať ju a až potom ju púšťam do života. Ostatne, asi málokto napíše báseň a hneď ju ponúka do vydavateľstva. Týmito slovami opísal básnik Ján Buzássy vzťah k svojej vlastnej tvorbe v knihe rozhovorov Byť svoj (2013), ktorej autorom je Ján Štrasser. Vo štvrtok 10. apríla bude mať jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských básnikov 90 rokov.

„Ján Buzássy je kultivovaný človek, ktorého mimoriadna ľudská úroveň sa vpísala aj do jeho tvorby. Rozmýšľa srdcom, cíti rozumom, čo niekedy čitateľov mätie, ale tiež láka a dráždi. Pri čítaní sa tisnú na jazyk slová ako múdrosť, principiálnosť a, celkom nečakane, aj humor a vtip,“ povedal pre TASR literárny vedec, prekladateľ a básnik Ján Gavura z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.

Svoje prvé verše Ján Buzássy uverejnil v roku 1956 v denníku Smena, jeho knižným debutom bola zbierka s názvom Hra s nožmi z roku 1965. Vydal viac než dvadsať básnických zbierok a tvorí aj v súčasnosti, čitatelia sa tak s jeho básňami stretávajú už takmer sedem desaťročí.

Ján Buzássy sa narodil 10. apríla 1935 v Kočovciach pri Novom Meste nad Váhom. Jeho otec bol štátny zamestnanec – žandár, no neskôr po nástupe komunistického režimu opustil rady polície. Otcovo zamestnanie, ale aj udalosti 2. svetovej vojny spôsobili, že sa rodina často sťahovala.

Buzássy vyrastal v Bratislave. V roku 1954 ukončil maturitou štúdium na Strednej hospodárskej škole. V rokoch 1956 až 1961 vyštudoval knihovedu a slovakistiku na Filozofickej fakulte Univerzite Komenského v Bratislave.

„V päťdesiatych rokoch bola hrozne zlá atmosféra v celej spoločnosti. Politická agitácia bola doslova všadeprítomná. Nielenže to dennodenne hlásali z rozhlasu a novín, ale sme to museli manifestačne preukazovať, lebo sme boli stále kontrolovaní,“ opísal Buzássy obdobie 50. rokov, v ktorom vyrastal, pre web pametnaroda.cz. Prekážal mu aj deformovaný jazyk týchto čias.

Táto spoločenská klíma ho priviedla k písaniu poézie. „Mal som bytostnú potrebu vytvoriť si v hlave alternatívnu realitu, aby som unikol z toho, čo nás v socializme obklopovalo,“ uviedol Buzássy.

Od roku 1961 pracoval ako redaktor literárneho mesačníka Mladá Tvorba, v roku 1966 sa stal jeho šéfredaktorom. Po invázii sovietskych a spojeneckých vojsk v auguste 1968 zanikol časopis Kultúrny život a neskôr normalizačný tlak postihol aj Mladú Tvorbu. Buzássy sa stal redaktorom a neskôr aj šéfredaktorom vydavateľstva Slovenský spisovateľ.

Rok po debute Hra s nožmi mu vyšla druhá zbierka s názvom Škola kynická (1966), ďalej cyklus básní v próze Nausikaá (1970), a tiež zbierky Krása vedie cez kameň (1972), sonetové cykly Znelec (1975) a Rok (1976), Bazová duša (1978), Ľubovník (1979). Za svoje kľúčové dielo považuje básnickú skladbu Pláň, hory (1982).

V neskoršom období mu vyšli zbierky Zlatý rez (1988), Náprava vínom (1993), Dni (1995), Svetlo vôd (1997), Prechádzka jeseňou (1999), Pani Faustová a iné básne (2001), Zátišie – krátky pôst (2004), Dvojkrídle dvere (2006), Bystruška (2008), Pláň (2012) a dvojjazyčná zbierka Osemnásť básní – Eighteenpoems (2012). Nasledovala kniha esejí Neužitočný strom (2012) a zbierky Na mieste (2015), Nábrežie (2017) a Reči bokom (2022).

V rokoch 2023 a 2024 mu vyšli prvé dve časti súborného diela s názvami Básne I. a Básne II.

Ján Buzássy je zároveň prekladateľ z anglickej, ruskej a srbskej literatúry. Bol dlhoročným spolupracovníkom Národného osvetového centra (NOC), členom a predsedom porôt na Hviezdoslavovom Kubíne a iných súťažiach umeleckého prednesu na Slovensku i v Českej republike. Do roku 2015 bol predsedom poradného zboru Národného osvetového centra pre umelecký prednes.

Je tiež držiteľom viacerých významných literárnych ocenení: Cena Rudolfa Jašíka (1965, Hra s nožmi), Cena Smeny (1975, Rozprávka), výročné ceny Zväzu slovenských spisovateľov (1975, 1976), Cena Jána Hollého (1983, 1988 za preklady G. G. Byrona Korzár a Putovanie), Cena P.E.N. klubu, Cena Zory Jesenskej za rok 2002, 2009 (preklad G. G. Byron: Don Juan, za celoživotné prekladateľské dielo), Cena Dominika Tatarku za rok 2008 (Bystruška), prémia Literárneho fondu za rok 2012 (Neužitočný strom) a i. V roku 2004 mu generálny riaditeľ NOC udelil Medailu D. G. Licharda (pri príležitosti 50. ročníka Hviezdoslavovho Kubína), v roku 2005 dostal Poctu generálneho riaditeľa NOC.

„Básne Jána Buzássyho ostávajú so svojím čitateľom. Vlastne, je to naopak. Čitateľ ostáva s Buzássyho básňami. Vystačia mu aj na celý život. Tie isté slová, obrazy, verše znamenajú niečo iné, keď máte osemnásť, štyridsaťpäť aj sedemdesiat. Ich plnosť vychádza i z toho, že ide o texty sýtené hĺbkou podvedomia a azda aj preto idú v ústrety tajomstvu,“ uviedol pre TASR básnik, vydavateľ a vysokoškolský učiteľ Peter Milčák.

V zamračený štvrtok nezabudnite na dáždniky

Teploty 12 až 17 stupňov C.

- Izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na palestínskych územiach (COGAT), ktorý dohliada na civilné záležitosti na palestínskych územiach, informoval, že v stredu vstúpilo do Pásma Gazy 100 kamiónov s humanitárnou pomocou.

- Futbalisti Tottenhamu Hotspur viedli po prvom polčase stredajšieho finále Európskej ligy nad Manchestrom United 1:0. V závere úvodnej polovice si loptu do vlastnej bránky sťukol Luke Shaw.

- Srbský tenista Novak Djokovič dosiahol prvé víťazstvo v tohtoročnej antukovej sezóne. Dvadsaťštyrinásobný grandslamový šampión uspel v 2. kole dvojhry na upršanom turnaji ATP v Ženeve, keď zdolal Maďara Mártona Fucsovicsa hladko 6:2, 6:3.

- Americký prezident Donald Trump prijal v stredu v Bielom dome prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Cyrila Ramaphosu. Trump stretnutie využil na to, aby juhoafrického prezidenta konfrontoval so svojimi obvineniami o tom, že v JAR dochádza ku genocíde.

- Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Belgické úrady požiadali Európsky parlament (EP), aby odobral imunitu piatim europoslancom – Fulviovi Martusciellovi, Giusii Princiovej, Salvatoremu de Meoovi (všetci EPP/Taliansko), Danielovi Attardovi (S&D/Malta) a Nikolovi Minčevovi (Obnovme Európu/Bulharsko).

- Vo štvrtok (22. 5.) treba na Slovensku počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pre celé územie krajiny. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

- Na základe návrhu Hlavnej prokuratúry v Budapešti súd v stredu vzal do väzby na jeden mesiac občana Ukrajiny, ktorý bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže a iných trestných činov.

- Ekonóm Martin Kahanec bol ako prvý Slovák vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie (EK). Bude poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo pre eurokomisárov k viacerým témam a zlepšovať tým kvalitu legislatívy EÚ.

- Pri pokuse o nedovolenú nočnú plavbu cez Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie zomreli v stredu žena a osemročný chlapec, informovalo francúzske námorníctvo. Obete našli v bezvedomí na palube malého člna s ďalšími takmer 80 migrantmi na severe Francúzska.

- Výrazné zvýšenie zadlženia Slovenska, deficit horší ako počas kríz či najhoršie ratingy SR za 20 rokov. Aj to sú výsledky práce súčasného ministra financií Ladislava Kamenického za uplynulého 1,5 roka, ktorý len škodí verejným financiám, vyhlásil v stredu Matovič.

- Najväčšou výzvou pre Ministerstvo financií (MF) SR v najbližšom období je príprava rozpočtu na budúci rok. Rezort však pripravuje aj projekt QR platieb, ktoré by mohli začať skúšobne fungovať už v novembri tohto roka.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR zamietlo odvolanie prokurátora v prípade údajného zasahovania do predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami zo strany ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) príspevkom na sociálnej sieti.

- Pyrotechnici zneškodnili ručný granát z druhej svetovej vojny, ktorý v stredu objavil v areáli strednej školy v meste Bayreuth v spolkovej krajine Bavorsko jeden z jej žiakov. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

- Británia spolu s viacerými západnými spojencami v stredu upozornili na ruskú kybernetickú kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu, ako sú napríklad západné logistické a technologické spoločnosti.

- Stav nebezpečenstva v okolí obce Hustopeče nad Bečvou, kde vo februári havaroval vlak s cisternami s toxickým benzénom, bude trvať minimálne do 26. júna. O jeho predĺžení rozhodla v stredu na žiadosť hajtmana Olomouckého kraja česká vláda.

- Súčasná vláda od svojho nástupu v roku 2023 zastabilizovala rozvrátené verejné financie, ktoré po predchádzajúcich vládach zdedila v najhoršom stave v celej Európskej únii (EÚ).

- Ukrajinská pohraničná stráž zabránila v úteku z krajiny približne 49.000 mužom v brannom veku od februára 2022, keď Ukrajinu napadlo Rusko.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že vypálila varovné výstrely, keď diplomati v meste Džanín vybočili z dohodnutej trasy počas návštevy okupovaného Západného brehu Jordánu.

- V Bratislave sa v stredu začalo dvojdňové stretnutie predstaviteľov ministerstiev vnútra SR a ČR. Je zamerané na skúsenosti v oblasti verejnej správy, digitalizácie a medziobecnej spolupráce.