Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Slovensko

Baláž:Medzi najväčšie výzvy v zdravotníctve patrí starnutie obyvateľov

Na snímke v popredí predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Vladimír Baláž (Smer-SD), vľavo v pozadí podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec a vpravo ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD) vo vzdelávacom centre EDUKA vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica. 20. mája 2024. Foto: TASR - Ján Krošlák

Odborníci upozornili, že slovenské zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované, no dopyt po zdravotnej starostlivosti bude narastať.

Bratislava 13. septembra (TASR) - Medzi najväčšie výzvy, pred ktorými stojí a bude stáť slovenské zdravotníctvo, patrí starnutie obyvateľov. To spôsobí tlak na financovanie, personálne zdroje aj procesy v sektore. Poukázal na to šéf parlamentného zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž (Smer-SD) na stredajšej (11. 9.) konferencii Zdravá budúcnosť. Spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva zdravotníctva SR Michalom Štofkom i ďalšími odborníkmi zdôraznili potrebu predvídateľného a dostatočného financovania sektora.

Odborníci upozornili, že slovenské zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované, no dopyt po zdravotnej starostlivosti bude narastať. "Ak chceme ovplyvniť základné ukazovatele výkonnosti nášho zdravotníctva, je potrebné, aby sme sa sústredili na včasnú diagnostiku a liečbu závažných ochorení, s určením cesty pacienta v systéme. Tieto ciele sa nedajú vykonať bez dostatočného, transparentného a predvídateľného financovania a plnenie týchto cieľov sa nedá sledovať bez dôkladnej digitalizácie systému zdravotníctva a analyzovaniu zbieraných dát," skonštatoval Baláž.

Štofko podotkol, že Slovensko by sa malo poučiť aj z pandémie ochorenia COVID-19, ktorá podľa jeho slov odhalila nepripravenosť krajiny na nečakané riziká. "Z pandémie sa musíme poučiť a pozrieť sa na ostatné krajiny, ktorých výsledky boli na rozdiel od nás na druhej strane spektra. Krajiny s najlepším zdravotníctvom sa od ostatných líšia v niekoľkých bodoch," povedal.

Za dôležité považuje dlhodobo stabilné a dostatočné financovanie, dôraz na prevenciu, zvyšovanie zdravotnej gramotnosti, presun kompetencií medzi zdravotníckym a nezdravotníckym personálom, ale aj stabilné a schopné vedenie rezortu. "Je jasné, že bez dlhodobého smerovania k zabezpečeniu zdravej populácie, ktoré je podporené dostatočným a dlhodobým financovaním, silnou podporou opatrení a jasným pohľadom na zdravotné výdavky ako na investície, nebudeme môcť tým najlepším krajinám konkurovať ani v budúcnosti," dodal.

Konferencia Zdravá budúcnosť sa uskutočnila v rámci tohto týždňového Festivalu budúcnosti pri príležitosti osláv 30. výročia Americkej obchodnej komory (AmCham) v SR.