Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Slovensko

V. Bilčík je členom misie EP, ktorá preverí vydávanie zlatých pasov

Na snímke europoslanec Vladimír Bilčík, foto z archívu. Foto: TASR - Martin Baumann

Európsky parlament aj tento rok vyzval na ukončenie obchodovania so zlatými pasmi, čo na Malte pokračuje napriek dlhoročnej kritike inštitúcií EÚ a súdnemu konaniu zo strany Európskej komisie.

Brusel 23. mája (TASR) - Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU) odcestoval v pondelok na Maltu, kde bude súčasťou trojdňovej misie Európskeho parlamentu (EP) zameranej na najnovší vývoj v oblasti právneho štátu. Informuje o tom spravodajca TASR.

Šesť europoslancov, ktorí sú súčasťou Výboru EP pre občianske slobody (LIBE) a Monitorovacej skupiny EP pre demokraciu, právny štát a základné slobody (DRFMG), bude na Malte hodnotiť najnovší vývoj v oblasti právneho štátu, nedávnych reforiem súdnictva, bezpečnosti novinárov, protikorupčných opatrení a zameria sa aj na udeľovanie tzv. zlatých pasov, čiže ponuku občianstva a trvalého pobytu v krajine EÚ na základe investičných programov.

Európsky parlament aj tento rok vyzval na ukončenie obchodovania so zlatými pasmi, čo na Malte pokračuje napriek dlhoročnej kritike inštitúcií EÚ a súdnemu konaniu zo strany Európskej komisie.

Podľa najnovších údajov Eurostatu, štatistického úradu EÚ, udelila Malta v roku 2020 občianstvo aspoň 175 občanom Ruskej federácie. Rusi výrazne vedú v rebríčku cudzích štátnych príslušníkov, ktorým udelili maltské občianstvo. To im umožňuje voľne sa pohybovať a podnikať na území celej Európskej únie a získať zároveň prístup k európskym finančným zdrojom.

Maltské úrady napriek ruskej invázii na Ukrajine umožňujú pochybným občanom Ruskej federácie kúpiť si občianstvo EÚ, vďaka čomu sa títo ľudia môžu v Únii skrývať pred spravodlivosťou a prepierať svoje špinavé peniaze, uviedol Bilčík.

"Títo ľudia sú pre nás v EÚ obrovským bezpečnostným rizikom a budem sa kompetentných pýtať na to, ako je možné, že praktiky udeľovania zlatých pasov pokračujú. Občianstvo EÚ nesmie byť na predaj a kupčenie s ním na Malte musí okamžite skončiť," zdôraznil Bilčík. Zároveň vyjadril nádej, že Malta bude dôsledne plniť sankcie EÚ voči Moskve, čo znamená, že "bez váhania" zhabe majetok ruských oligarchov a vyhostí všetky nežiaduce a podozrivé osoby.

Členovia misie sa stretnú s maltským prezidentom, premiérom, členmi vlády, generálnym prokurátorom, predsedom parlamentu, poslancami i vysokými štátnymi úradníkmi. Rokovať budú aj so zástupcami policajnej agentúry EÚ (Europol), regulačných orgánov, mimovládnych organizácií, občianskej spoločnosti a novinárov. Stretnú sa tiež so zástupcami projektu Daphne a rodinou zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruany Galiziovej.

Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody (DRFMG) vznikla po vraždách novinárov na Slovensku a na Malte, ktoré odkryli hĺbku a rozsah miestnych problémov s právnym štátom a korupciou. Europarlament chce prostredníctvom DRFMG podrobne monitorovať návrat k dodržiavaniu zásad právneho štátu v týchto krajinách.





(spravodajca TASR Jaromír Novak)