Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

V Bratislave sa stretne 15 kozmonautov, Ivan Bella pozval kolegov

Na archívnej snímke Ivan Bella. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Medzi pozvanými hosťami nemôže chýbať prvý československý kozmonaut Vladimír Remek, vôbec prvý človek inej než ruskej či americkej štátnej príslušnosti, ktorý sa ocitol vo vesmíre.

Bratislava 11. februára (TASR) - Až pätnásť európskych kozmonautov sa má vo februári stretnúť v Bratislave na medzinárodnom podujatí, ktoré pripomenie 20. výročie od chvíle, odkedy letel do kozmu slovenský kozmonaut Ivan Bella. "Ide o jedinečné podujatie, aké sa na Slovensku zatiaľ neuskutočnilo," povedal pre TASR Ivan Bella, ktorý celú akciu inicioval a pustil sa do jej organizácie.



Vtedy 34-ročný letec a kozmonaut Ivan Bella odštartoval do vesmíru 20. februára 1999 z kozmodromu Bajkonur na palube kozmickej lode Sojuz TM-29 v rámci Vesmírnej misie Štefánik. Spolu s ním leteli ruský kozmonaut Viktor Michajlovič Afanasiev a jeho francúzsky kolega Jean-Pierre Haigneré. Po dvoch dňoch sa vo výške 350 kilometrov nad Zemou spojili s orbitálnym komplexom Mir, na palube ktorého Bella vykonával vedecký výskum v šiestich oblastiach. Na Zem sa vrátil 28. februára spolu s ruským kozmonautom Gennadijom Padalkom, ktorý dovtedy na stanici Mir strávil 198 dní. Dvojica kozmonautov úspešne pristála v Kazachstane.

Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella v náručí záchranárov krátko po pristátí 28. februára 1999 v kazašskej stepi neďaleko mesta Arkalyk.
Foto: TASR/Vladimír Benko


"Mnohí kozmonauti, s ktorými som sa vtedy stretol, na Slovensku neboli a nenašla sa tak ani príležitosť poďakovať sa im za to, že sa pred 20 rokmi veľmi aktívne podieľali na úspešnej realizácii tejto misie. Pritom už 20 rokov prezentujú Slovensko ako vyspelú krajinu, s ktorou absolvovali úspešný kozmický let s významnými vedeckými programami," povedal Ivan Bella. "Preto som sa rozhodol, že je načase zorganizovať takéto stretnutie a jedinečnou príležitosťou je práve 20. výročie môjho kozmického letu, ktoré bude 20. februára," dodal kozmonaut, ktorý v minulých rokoch pôsobil okrem iného aj ako pridelenec obrany SR v Moskve a v Kyjeve.

Astronaut Ivan Bella, archívne foto.
Foto: FOTO TASR ARCHÍV Vladimír Benko


Ivan Bella pozval do Bratislavy na stretnutie najbližších spolupracovníkov a kozmonautov, s ktorými má úzke vzťahy. Predovšetkým kolegov z hlavnej posádky, ktorými boli Viktor Michajlovič Afanasiev a Francúz Jean-Pierre Haigneré, pozvaní sú aj členovia záložnej posádky Saližan Šakirovič Šaripov, Claudie Haigneré a aj Slovák Michal Fulier, ktorý sa spoločne s Bellom dostal do najužšieho výberu.

Pozvanie dostali kozmonauti, ktorí obývali stanicu Mir v čase, keď tam Ivan Bella strávil niekoľko dní a pomáhali mu s vedeckými experimentmi – veliteľ posádky Gennadij Ivanovič Padalka a palubný inžinier Sergej Vasilievič Avdejev.

Medzi pozvanými hosťami nemôže chýbať prvý československý kozmonaut Vladimír Remek, vôbec prvý človek inej než ruskej či americkej štátnej príslušnosti, ktorý sa ocitol vo vesmíre. Rovnako by mal prísť jeho náhradník Oldřich Pelčák a napokon aj kozmonauti z ďalších európskych štátov: Poliak Miroslaw Hermaszewski, rakúsky kozmonaut Franz Viehböck, Bertalan Farkas zo susedného Maďarska, Dimitrij Dorin Prunariu z Rumunska a Bulhar Georgi Ivanov Ivanov.

"Požiadali sme o garanciu najvyšších ústavných činiteľov. Záštitu nad podujatím potvrdil prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini aj minister obrany Peter Gajdoš. Organizačne by som sám na všetko nestačil, preto som oslovil priateľov v Slovenskom leteckom zväze, ktorí sa podujali prevziať na seba bremeno organizácie podujatia. Najzávažnejším problémom nie sú ani tak organizačné, ale skôr finančné otázky. Preto sme najviac úsilia museli vynaložiť a ešte aj dnes musíme vynakladať na hľadanie sponzorov, ktorí by boli ochotní sa na akcii podieľať," dodal kozmonaut Ivan Bella.

Po prílete hostí 19. februára sa bude konať večera, ďalší deň sa uskutoční vedecká konferencia s názvom 20 rokov po – možnosti zapojenia sa SR do projektov ESA (Európskej vesmírnej agentúry). "Konferencia nebude zameraná na kozmický let, o ktorom sa na Slovensku vie pomerne veľa, veď o tom už 20 rokov rozprávam. Cieľom je využiť toto výročie, aby do povedomia Slovákov vstúpilo, že na Slovensku sa oblasť výskumu a mierového využívania vesmíru nezačala mojím letom a ani sa ním neskončila, že môj let bola len určitá epizóda celého tohto cyklu. Cieľom konferencie je ukázať, kam sme sa za 20 rokov posunuli a kam sa chceme posunúť. Slovensko je napríklad jediná krajina V4, ktorá zatiaľ nie je plnohodnotným členom Európskej vesmírnej agentúry, stále sme ešte len v prístupovom procese. Preto chceme, aby zaznelo, v akom sme štádiu a čo treba spraviť pre naše plnohodnotné členstvo. A tiež prezentovať projekty, ktoré sa v tejto oblasti na Slovensku robia. Chceme ukázať Slovensku, že sa pracuje, a že máme svoje miesto vo vesmíre," vysvetlil Ivan Bella.