Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Slovensko

V Bratislavskom kraji sa vyčistia vodné toky v dĺžke 34,65 kilometra

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Je tiež potrebné zabezpečiť zjednodušený projekt, vytýčenie sietí, súhlas na výrub drevín, rozbor sedimentov a prípadné skládkovanie, tvrdí MŽP.

Bratislava 30. októbra (TASR) - V budúcom roku sa v Bratislavskom kraji vyčistia vodné toky v celkovej dĺžke 34,65 kilometra. Údržba sa bude týkať takmer 16 rôznych úsekov riek, potokov a kanálov. Vyplýva to z návrhu harmonogramu z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorý v stredu vzala vláda na vedomie.

"Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) ako správca vodných tokov v rámci výkonu opatrení na ochranu pred povodňami identifikoval potrebu zabezpečenia čistenia vodných tokov - odstraňovania nánosov, zátarás a stromov a krovín z korýt vodných tokov na účel zabezpečenia dostatočnej prietočnej kapacity pre povodňové úseky okresov Malokarpatskej oblasti s cieľom zníženia povodňového ohrozenia," priblížil envirorezort. SVP úlohu vykoná do konca roka 2025. 

Na údržbu využije podnik svoje vlastne kapacity. Na každú akciu sú podľa návrhu potrebné dve kráčajúce rýpadlá, univerzálny dokončovací stroj a tri nákladné vozidlá. Mechanizmy má obsluhovať šesť ľudí, na výrub stromov majú byť potrební štyria ľudia. Taktiež bude treba aj prenajať plošinu k výrubom. Je tiež potrebné zabezpečiť zjednodušený projekt, vytýčenie sietí, súhlas na výrub drevín, rozbor sedimentov a prípadné skládkovanie, tvrdí MŽP.

"Čistenie a údržba odtokových kanálov pomôže do budúcnosti znížiť povodňové ohrozenie, a tým lepšie ochráni životy, zdravie a majetok ľudí," uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Ide podľa neho o dôležitý krok, pretože povodňové situácie často vznikajú práve na malých vodných tokoch. V čase výdatných zrážok môžu nimi pretekať aj desaťnásobky bežného množstva vody.

V materiáli pripomenulo, že klimatická zmena, ťažko predpovedateľné prívalové zrážky a ich extrémna výdatnosť na Slovensku spôsobili vznik mimoriadne rozsiahlych povodní. Od 13. do 22. septembra bol vyhlásený druhý a tretí stupeň povodňovej aktivity na celom vodnom toku rieky Morava a slovenskom úseku Dunaja, ako aj na vodných tokoch v oblastí Malých Karpát. "Napríklad len na Záhorí v obci Pernek podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu spadlo takmer 350 milimetrov zrážok, čo predstavuje polovicu normálneho úhrnu zrážok za celý rok," uviedol rezort.