Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

V gréckokatolíckej cirkvi sa za 30 rokov zvýšil počet kňazov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku má tiež za obdobie od rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky troch nových blahoslavených mučeníkov z obdobia komunizmu.

Bratislava 3. januára (TASR) – V gréckokatolíckej cirkvi sa za posledných 30 rokov výrazne zvýšil počet kňazov, zároveň sa znížil aj ich vekový priemer. Pre TASR to uviedol hovorca eparchie Bratislava Stanislav Gábor s tým, že to vnímajú ako ovocie utrpenia a obety mnohých kňazov v 50. rokoch.

"Za uplynulých 30 rokov sa podarilo vybudovať mnoho nových chrámov, najnovšie v rámci Bratislavskej eparchie to bolo Chrám sv. Cyrila a Metoda v Trenčíne, a farských budov. Vznikli tiež centrá pre mládež a centrum pre rodinu, ako aj Gréckokatolícka rómska misia, ktorá má svoje krajské centrum na Sigorde," povedal Gábor. Poznamenal, že veľký rozvoj zaznamenali aj pútnické miesta, ako Ľutina, Litmanová a Klokočov.

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku má tiež za obdobie od rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky troch nových blahoslavených mučeníkov z obdobia komunizmu. Ide o biskupov Pavla P. Gojdiča a Vasiľa Hopka a rehoľného kňaza redemptoristu českého pôvodu Metoda Dominika Trčku. "Nemôžeme opomenúť ani rehoľný život, ktorý sa po roku 1989 obnovil, jednak čo sa týka kláštorov a rehoľného života a pôsobenia v oblasti katechézy (vyučovanie náboženstva), v oblasti starostlivosti o chrámy, charitatívnej oblasti, i školstva (cirkevné školy a internáty)," poznamenal hovorca.

"Tak ako pred celou spoločnosťou, aj pred našou cirkvou stoja v súčasnosti veľké výzvy. Jednou z nich je aj synodálna cesta, ktorej cieľom je spolu kráčať po ceste viery a hľadať spôsoby, ako šíriť posolstvo o spáse človeka v dnešnej spoločnosti a viesť s ňou dialóg, pričom nezabúdať na nikoho, ani na marginalizovaných," povedal Gábor. Gréckokatolícka cirkev za uplynulé desaťročia podľa jeho slov potvrdila, že je neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti a chce prispieť k jej ďalšiemu rozvoju vo všetkých možných oblastiach pred dobro jednotlivcov i celej spoločnosti.