Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

V Kongresovom centre SAV sa hovorí na tému megatrendov a Slovenska

Z konferencie Globálne megatrendy a Slovenská republika, ktorá sa koná v dňoch 19. až 21. septembra v Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied na Smolenickom zámku v pondelok 2016. Témou konferencie boli aj témy "Príležitosti a výhody spolupráce UNESCO s vedeckou komunitou členských štátov a "Svetový program vody a program vody UNESCO - aktivity, výzvy a spolupráca". Na snímke vľavo Stála delegátka SR pri UNESCO Klára Novotná a riaditeľka Prognostického ústavu SAV Martina Lubyová. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Ďalšie dni konferencie sa budú zaoberať problematikou rozvoja aktivít UNESCO na Slovensku a témou vody.

Smolenice 19. septembra (TASR) – Medzinárodnú konferenciu Globálne megatrendy a Slovensko dnes otvorili v Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied (SAV) na zámku v Smoleniciach pri Trnave. Organizátorom trojdňového podujatia je Centrum spoločenských a psychologických vied (CSaPV) SAV, ktoré vzniklo zlúčením troch ústavov – Spoločenskovedného ústavu v Košiciach, Ústavu experimentálnej psychológie a Prognostického ústavu v Bratislave a tiež Ústavu krajinnej ekológie (ÚKE) SAV. Zastrešilo ho Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v rámci Predsedníctva SR v Rade Európy.

Konferencia sa zaoberá otázkami, vyplývajúcimi z názvu podujatia – globálnymi megatrendami a vývojovými tendenciami vo vzťahu k Slovenskej republike. K megatrendom patria populačné trendy, urbanizácia, riziká pandémií, technologický pokrok, hospodársky rast, multipolárny svet, súťaž o zdroje – voda, energia, potraviny, rastúci tlak na ekosystémy, zmeny klímy, znečistenie životného prostredia, diverzifikujúce sa prístupy k riadeniu.



Konferenciu otvorila riaditeľka CSaPV Martina Lubyová a riaditeľka ÚKE Zita Izakovičová. V úvode vystúpil veľvyslanec MZVaEZ s osobitným poslaním pre vedu a inovácie Igor Hajdušek. Povedal, že pochopenie megatrendov znamená znovuobjavovanie sveta a následné vytváranie nového typu ľudskej spoločnosti. Dodal, že medzi šesť kľúčových, ovplyvňujúcich existenciu ľudstva, patrí globalizácia, ekologická kríza, individualizmus, digitalizácia, demografické zmeny a technologické konvergencie. "Keďže megatrend je dlhotrvajúci transformačný proces s globálnym dosahom, ktorý nepozná hranice, je dôležité, že Slovensko nezaostáva v snahách na lokálnej i globálnej úrovni a čelí megatrendom na vedeckej i diplomatickej rovine. Aby sa zamedzilo masívnym a komplexným humanitárnym a environmentálnym krízam, k výzvam megatrendov musíme pristupovať nadnárodne. Vítame, že SAV organizuje podujatie, ktoré napomáha plneniu cieľov trvalo udržateľného rozvoja a zviditeľňuje slovenský výskum a vedu," dodal Hajdušek.

Z konferencie Globálne megatrendy a Slovenská republika, ktorá sa koná v dňoch 19. až 21. septembra v Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied na Smolenickom zámku v pondelok 2016. Témou konferencie boli aj témy "Príležitosti a výhody spolupráce UNESCO s vedeckou komunitou členských štátov a "Svetový program vody a program vody UNESCO - aktivity, výzvy a spolupráca".
Foto: TASR - Lukáš Grinaj


Dnešný deň je podľa informácií Lubyovej venovaný diskusii o megatrendoch v oblasti ľudských a vodných zdrojov. "U ľudských zdrojov sa pozrieme na demografický vývoj Slovenska, vrátane pálčivých tém ako integrácia, migrácia a tiež vyrovnávanie regionálnych rozdielov," informovala riaditeľka CSaPV. Bude sa hovoriť aj o stave vodných zdrojov na Slovensku a ich budúcom vývoji, s príspevkom vystúpi koordinátor programu ochrany vodných zdrojov OSN Stefan Uhlenbrook. Záver, ako dodala Lubyová, je venovaný Európskej sociálnej sonde, mapujúcej sociálny vývoj v krajinách Európskej únie a pridružených štátoch, kde Slovensko v tomto roku obnovilo svoju účasť. Na konferencii vystúpi aj koordinátor programu Rory Fitzgerald z Veľkej Británie.

Ďalšie dni konferencie sa budú zaoberať problematikou rozvoja aktivít UNESCO na Slovensku a témou vody.