Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

V orgánoch Fondu na podporu športu by mohli nastať zmeny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zmeny sa majú týkať aj 11-člennej správnej rady, členov tohto orgánu by už nemala menovať vláda, ale minister školstva.

Bratislava 16. marca (TASR) – Fond na podporu športu by už nemal na vyhodnotenie výziev povinne zriaďovať odborné komisie, zrušiť by sa mali aj športové poukazy. Vyplýva to z novely zákona o Fonde na podporu športu, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Návrh Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR prináša i zmeny v štruktúre orgánov fondu.

Po novom by mal prebrať výkonnú právomoc od správnej rady riaditeľ fondu, ktorý sa zároveň stáva ďalším orgánom inštitúcie. "Riaditeľa vymenúva a odvoláva správna rada na základe výberového konania," priblížili predkladatelia.

Zmeny sa majú týkať aj 11-člennej správnej rady, členov tohto orgánu by už nemala menovať vláda, ale minister školstva. Zároveň nominantov za Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), Slovenský paralympijský výbor (SPV), Slovenský futbalový zväz a Slovenský zväz ľadového hokeja musí schváliť najvyšší orgán príslušnej športovej organizácie. Po novom by kandidát na člena správnej rady nemusel spĺňať podmienku riadiacej či odbornej praxe v oblasti športu.

Znížiť by sa mal počet členov dozornej rady z piatich na troch, pričom sa menia inštitúcie, ktoré navrhujú členov dozorného orgánu – nebude to už SOŠV a SPV, ale Ministerstvo financií SR a Najvyšší kontrolný úrad SR. "Zámerom je, aby neboli členmi dozornej rady nominanti športových organizácií, ktoré sú prijímateľmi finančných prostriedkov a príspevkov z fondu," dodali predkladatelia.

Na hodnotenie výziev by nemalo byť obligatórne potrebné zriaďovať hodnotiace komisie. Zmena má zvýšiť efektivitu aj odbornosti posudzovania a hodnotenia žiadostí o príspevky. "Podľa doterajšieho právneho stavu sa museli odborné komisie zriaďovať obligatórne, pričom aj keď sa výzvy doposiaľ vypisovali najmä na športovú infraštruktúru, na fonde boli zriadené aj ďalšie odborné komisie, ktoré nevykonávali žiadnu činnosť," vysvetlil rezort.

Upraviť sa má i percento, ktoré je fond povinný použiť na podporu výstavby a modernizácie športovej infraštruktúry či organizáciu významných súťaží. Zmeniť sa má zo súčasných 95 na 85 percent. Má tak ostať viac prostriedkov na prípadnú mimoriadnu podporu a podporu rozvoja pohybových aktivít a športu mládeže do 18 rokov.

Zrušiť by sa mohli športové poukazy. "Doterajšia úprava sa javí ako nevyhovujúca. Zároveň sa plánujú zaviesť voľnočasové poukazy na podporu voľnočasových aktivít detí a mládeže formou poukazov, a to samostatným zákonom," dodáva ministerstvo.

Novela by mala platiť od júna 2022.

Fond na podporu športu kreovali v závere roka 2019. Jeho cieľom je zabezpečiť efektívnu podporu a rozvoj športu mládeže, vrcholového športu, športovej reprezentácie SR, ale aj športu pre všetkých, i zdravotne znevýhodnených ľudí.