Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

V prípade exsudcu I. Škultétyho rozhodne súd v pondelok

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Najvyšší súd SR ho v roku 2013 právoplatne odsúdil v korupčnej afére.

Bratislava 21. augusta (TASR) -  Senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) by mal v pondelok 22. augusta definitívne rozhodnúť o dovolaní bývalého bratislavského sudcu Igora Škultétyho, ktorého NS SR v roku 2013 právoplatne odsúdil v korupčnej afére.

Pôvodne mal dovolací senát v tejto kauze rozhodnúť už v polovici marca tohto roku. TASR o tom informoval hovorca NS SR Boris Urbančík.

"Dvaja členovia päťčlenného senátu oznámili, že sa cítia byť zaujatí, čím spôsobili prieťahy, a tak neverejné zasadnutie bolo zmarené a muselo byť prerušené," uviedol 14. marca pre médiá predseda senátu Štefan Harabin. Za neštandardné a atypické označil takéto konanie dvoch členov senátu. Členovia senátu mali na naštudovanie veci mesiac. Harabin okrem iného uviedol, že už 19. februára určil termín na 14. marca a za celý čas ani jeden člen senátu dovtedy neprišiel za ním, že sa cítia zaujatí, až dnes. Harabin to považoval za zbytočné a podľa jeho názoru to bude viesť k prieťahom.

"Dôvodom pre oznámenie vylúčenia z prejednania a rozhodovania vo veci sudcov Libora Duľu a Petra Hatalu bol, podľa ich vyjadrenia, postup predsedu senátu, ktorý určil termín neverejného zasadnutia a zároveň termín verejného vyhlásenia rozsudku. Tento postup právne zodpovedá len rozhodnutiu v prospech dovolateľa, a to bez predchádzajúceho prerokovania veci senátom. Takéto rozhodnutie nemôže navonok vyznieť ako nezaujaté," sprostredkoval TASR v marci vyjadrenie oboch sudcov štátny radca a hovorca NS SR Urbančík.

NS SR 21. novembra 2013 potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z októbra 2012, ktorý vtedy sudcu okresného súdu Škultétyho odsúdil za korupciu. Odsúdili ho za to, že ešte v roku 2002 požadoval úplatok za prepustenie z väzby obvineného z lúpeže. Sudca ŠTS odsúdil v 2013 roku Škultétyho na dva roky väzenia s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 30 mesiacov. Zároveň mu uložil peňažný trest 3319 eur. V prípade, že by sumu neuhradil, sudca mu uložil náhradný trest šesť mesiacov.

Počas súdneho procesu už bol obžalovaný sudca odsúdený aj oslobodený, všetky rozsudky nakoniec zrušil NS SR. Na Škultétyho podali obžalobu, pretože si mal za zníženie trestu pre páchateľa lúpeže vypýtať úplatok 100.000 Sk, predtým vraj žiadal pol milióna. Nakoniec v roku 2002 vo svojej kancelárii prijal 70.000 Sk ako úplatok od hlavného svedka Jozefa Králika, ktorý vystupoval ako policajný agent. Za to sudcu v novembri 2009 odsúdili na dva roky väzenia s podmienečným päťročným odkladom. Mal zaplatiť aj peňažný trest 5000 eur a ŠTS mu uložil zákaz činnosti vykonávať sudcovskú funkciu na desať rokov. Škultéty sa voči tomu odvolal a v máji 2011 NS SR zrušil rozsudok pre viaceré pochybenia v prípravnom konaní. Medzi nimi bolo napríklad rozhodnutie súdu o použití informačno-technických prostriedkov, ktoré nemalo potrebné zákonné náležitosti. Preto podľa NS SR neexistoval zákonný dôkaz o tom, že Škultéty úplatok prijal. ŠTS v septembri 2011 sudcu spod obžaloby oslobodil, čo napadol prokurátor odvolaním na NS SR.

Okresný súd v Malackách ešte v máji 2004 uznal Škultétyho za vinného z korupcie a uložil mu dvojročný trest, krajský súd rozhodnutie na základe odvolania obhajoby zrušil. Za pravdu mu neskôr dal aj NS SR, podľa ktorého polícia pri vyšetrovaní porušila právo obvineného na obhajobu a zanedbala viacero dôkazov. Kauza sa tak vtedy vrátila prokuratúre na došetrenie, následne prešla na ŠTS. Igor Škultéty pred súdom tvrdil, že úplatok nikdy neprevzal a peniaze mu boli podstrčené.