Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

V prípade Gorily by malo padnúť prvé obvinenie

Bez popisuFoto: TASR/Michal Svítok

Podľa investigatívneho novinára Toma Nicholsona polícia nazhromaždila dostatok dôkazov na to, aby kauzu nebolo možné zamiesť po voľbách pod koberec.

Bratislava 9. marca (TASR) - V prípade vyšetrovania korupčnej kauzy Gorila by malo údajne už budúci týždeň padnúť prvé obvinenie. Médiá dnes o tom informoval investigatívny novinár Tom Nicholson odvolávajúc sa na svoj zdroj z polície. "Nie je to niekto, kto pracuje pre nejakú finančnú skupinu, skôr je to štátny zamestnanec," priblížil.

Nicholson dnes nechcel prezradiť ďalšie informácie. Dôvodom sú podľa neho aj parlamentné voľby, ktoré sa budú konať v sobotu (10.3.). "To je niečo, čo nemôžete napísať ako blog - proti komu, ako a prečo - bez toho, aby vás niekto neobvinil, že robíte kampaň pre Lipšica alebo proti niekomu inému," vysvetlil. Svoj prvý blog, ktorý má byť financovaný aj z dobrovoľných príspevkov, plánuje Nicholson zverejniť už 11. marca.

Podľa Nicholsona polícia v danej veci koná a nazhromaždila dostatok dôkazov na to, aby kauzu nebolo možné zamiesť po voľbách pod koberec. "Zdá sa, že zhromaždila dostatok dôkazov, aj keď možno nepríjemných, aby vzniesla obvinenia. To je veľmi dôležitý moment," priblížil. Dobrou správou pre vyšetrovanie Gorily je podľa neho aj prísľub predsedu Smeru-SD Roberta Fica, že nezruší skupinu vyšetrovateľov kauzy po voľbách.


Nicholson vyzval k účasti na voľbách

Nicholson bol jedným z rečníkov na proteste Gorila v Bratislave. Zúčastnených vyzval na účasť na voľbách a hlasovanie za zmenu.


Politikov vypískali

Účastníci protestu Gorila v Bratislave vypískali politikov, ktorí dnes prišli na demonštráciu, aby sa im prihovorili a vyslovili podporu. Dav musel upokojovať líder islandských protestov Hördur Torfason.

Ako prvý sa pred účastníkov mítingu postavil poslanec SaS Martin Poliačik, ktorý sa pokúsil demonštrantom vysvetliť, že "majú plné právo byť nespokojní". Dav mu však nedal šancu. Jeho prejav napriek zvukovým reproduktorom bol zahlušený pokrikmi protestujúcich, zvukom píšťal a vuvuzel. Po chvíli smerom k pódiu vyletelo z masy niekoľko vajíčok, banánových šupiek, niekto dokonca do politika hádzal petičné hárky organizátorov protestu.

Protest Gorila v Bratislave 9. marca 2012.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Podobne pochodili aj kandidáti mimoparlamentných strán Národ a Spravodlivosť, Robíme to pre deti - SF, hnutia 99%-občiansky hlas a SDĽ. Jediný, komu sa podarilo čiastočne osloviť demonštrantov, bol líder Strany občanov Slovenska (SOS) Peter Marček, ktorý sa však predstavil ako zástupca "strany športovcov".

Dav upokojoval líder islandských protestov Hördur Torfason

Rozvášnený dav, ktorý nahnevali vystúpenia politikov, na proteste musel upokojovať až jeden z rečníkov dnešného mítingu Hördur Torfason. Líder revolúcie na Islande vysvetlil, že jeho protest mal úspech, pretože demonštranti nikdy nepoužili násilie. Napriek tomu sa pridal ku kritike prítomných kandidátov. "Demonštrácia je pre ľudí, nie politikov... Politici by sa mali hanbiť," odkázal zúčastneným kandidátom.

Krátko po 18.30 h sa necelá tisícka demonštrantov začala presúvať na Námestie SNP. Z Námestia slobody sa plánujú presúvať okružnou trasou cez Trnavské mýto a Dostojevského rad. Polícia preventívne krátkodobo zastavila dopravu na niektorých úsekoch ciest v hlavnom meste. Do 18.00 h protest prebiehal pokojne a poriadkové sily nemuseli zasahovať.