Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Počas Svetového dňa modlitieb sa budú Slováci modliť za Filipínčanov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na Slovensku sa do SDM zapájajú veriaci z viacerých cirkví - katolíci, evanjelici, baptisti, Cirkev bratská a ďalšie.

Bratislava 3. marca (TASR) - V prvý marcový piatok i v nasledujúcich dňoch sa aj na Slovensku už tradične koná ekumenické podujatie - Svetový deň modlitieb (SDM). Organizujú ho ženy pre všetkých kresťanov - mužov, ženy, mládež i deti.

Texty modlitieb pripravujú každý rok kresťanské ženy z inej krajiny, tentoraz to boli kresťanské ženy na Filipínach a za túto krajinu a jej obyvateľov sa budú spoločne modliť kresťania vo viac ako 180 štátoch sveta, ktoré sa v súčasnosti zapájajú do tohto významného ekumenického podujatia. V roku 2016 sa kresťania modlili za Kubu.

Na Slovensku sa do SDM zapájajú veriaci z viacerých cirkví - katolíci, evanjelici, baptisti, Cirkev bratská a ďalšie.

Mottom tohtoročného SDM je biblický text "Som k Tebe nespravodlivý?", ktorý hovorí o pracovníkoch vo vinici a ich odmeňovaní, informovala TASR členka organizačného výboru SDM na Slovensku Kveta Halačiová. Na spoločných modlitebných stretnutiach sa kresťania oboznamujú so životom ľudí v tej-ktorej krajine, ich problémami, obvykle premietajú aj krátke filmy o jednotlivých krajinách, tentoraz o Filipínach. Obvykle sa konajú tiež finančné zbierky na podporu krajiny, ktorá pripravila modlitebné texty.

Prvé tohtoročné ekumenické stretnutie v Bratislave v rámci SDM sa bude konať v piatok 3. marca o 17.00 h v modlitebni Cirkvi bratskej na Cukrovej ulici.

Na prvú pôstnu nedeľu 5. marca o 15.30 h sa kresťania z rôznych cirkví stretnú v rímskokatolíckom Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bratislave-Petržalke na Betliarskej ulici.

V rímskokatolíckom kostole v Devínskej Novej Vsi sa spoločné modlitby kresťanov za Filipíny uskutočnia vo štvrtok 9. marca o 18.30 h.

Svetový deň modlitieb (SDM) v súčasnej podobe má už 90-ročnú tradíciu. O vznik tejto aktivity sa zaslúžili najmä ženy z USA, Kanady a Veľkej Británie. Postupne sa k nim pridávali kresťanské ženy z ďalších štátov a kontinentov.

Slovensko sa do SDM zapojilo pred viac ako 30 rokmi.