Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Slovensko

Na Slovensku potvrdili celkovo 14 prípadov delta variantu COVID-19

Ilustračné foto. Foto: TASR – František Iván

Odborníci upozorňujú, že delta variant je omnoho infekčnejší ako alfa variant, ktorý sa presadil na území Slovenska.

Bratislava 8. júla (TASR) - Na Slovensku potvrdili rutinným sekvenovaním doteraz celkovo 14 prípadov delta variantu nového koronavírusu. Ide najmä o osoby, ktoré prišli zo zahraničia, a o ich úzke kontakty. Delta variant identifikovali aj u osoby, ktorá v zahraničí nebola. Jedenásť osôb bolo nezaočkovaných a tri zaočkované proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Podľa ÚVZ majú zaočkované osoby ľahký priebeh ochorenia COVID-19 a neboli hospitalizované. Hospitalizáciu si však vyžiadal ťažký priebeh ochorenia jednej neočkovanej osoby. "Všetky protiepidemické opatrenia boli príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva zabezpečené a hygienici majú situáciu pod kontrolou," ubezpečil úrad.

Laboratórna diagnostička a molekulárna biologička na ÚVZ SR Anna Kaliňáková doplnila, že vďaka spolupráci všetkých zapojených laboratórií sa v niektorých prípadoch výrazne podarilo skrátiť aj čas medzi odobratím vzorky od pacienta až po výsledok sekvenácie, a to na štyri dni. "Takto si dokážeme udržiavať aktuálny prehľad o šírení jednotlivých variantov v populácii a adekvátne na to reagovať," uviedla.

Odborníci upozorňujú, že delta variant je omnoho infekčnejší ako alfa variant, ktorý sa presadil na území Slovenska. Začína dominovať vo viacerých európskych krajinách. ÚVZ dodal, že jedinú ochranu pred vážnymi stavmi ohrozujúcimi zdravie predstavuje očkovanie. Hygienici ľudí vyzvali, aby rešpektovali pandemické opatrenia, a to najmä po príchode zo zahraničia.

Ku koncu júna zaznamenali 6953 prípadov pozitivity na nový koronavírus u osôb po prvej dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19, čo predstavuje 0,35 percenta, a 1919 prípadov pozitivity (0,12 percenta) po druhej dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19. "Tieto výsledky sú v súlade s očakávaniami deklarovanej účinnosti vakcín," dodal úrad.