Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Ochranári: V SR sa úmyselne zabíjajú najmä vzácne druhy dravcov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ornitológovia sa na Slovensku venujú preventívnym terénnym kontrolám lokalít, kde v minulosti dochádzalo k zabíjaniu vtákov. Robia to v rámci projektu Life Pannon Eagle.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Množstvo migrujúcich vtákov uhynie v dôsledku choroby, predácie aj lovu človekom. Na Slovensku sa úmyselne zabíjajú najmä vzácne druhy dravcov, ako sú sokol rároh, orol kráľovský, či haja červená. Informovala o tom organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Množstvo vtákov, ktoré odleteli na zimu do teplejších oblastí, sa podľa RPS na jar do svojich hniezdísk nevráti. Z dôvodu ilegálneho lovu je každoročne vo svete zabitých 25 miliónov vtákov. Tvoria ich najmä spevavce. Pri dravcoch je odhad viac než 100.00 obetí, priblížil Roman Slobodník z RPS.

V rámci preventívnych kontrol spolupracujú ornitológovia aj s políciou a Štátnou ochranou prírody SR. Otrávené návnady vyhľadávajú vycvičené policajné služobné psy. "Tieto aktivity sú z dlhodobého hľadiska kľúčové," konštatuje Tomáš Veselovský z tímu Life Pannon Eagle.

Slobodník zároveň informuje, že aktuálne migrujú posledné jedince, ktoré zimujú najmä v oblasti Stredomoria. Ide o vrchárky modré, strnádky trsťové či červienky. "Zaujímavé je, že kým u nás zimujú najmä severské populácie týchto druhov, naše jedince odlietajú do 'dovolenkových destinácií', ako sú Taliansko, Španielsko či Francúzsko," podotkol.

Zo spevavcov na Slovensko prilieta drozd červenkavý či stehlíky čečetky, z dravcov sú to napríklad kane sivé a sokoly kobce, dopĺňa Veselovský. "Na prechádzke popri vodnom kanáli či na podmáčaných lúkach v nížinných oblastiach môžeme vyplašiť myšiarku močiarnu. Ide o druh sovy, ktorá u nás vzácne hniezdi, ale hlavne k nám prilieta na zimu," hovorí Veselovský.