Dohody podpísali v stredu počas návštevy prezidenta SR Petra Pellegriniho a slovenskej ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej (Hlas-SD) v Taliansku.
"Dohoda so štátnou spoločnosťou JAVYS prichádza po roku intenzívnej spolupráce od podpisu prvého Memoranda o porozumení s Ministerstvom hospodárstva SR. Jej cieľom je vytvorenie spoločného podniku zameraného na výstavbu štyroch rýchlych reaktorov chladených olovom," uviedla spoločnosť newcleo.
Spoločný podnik by sa mal zameriavať na vývoj komplexného riešenia pre opätovné využitie vyhoretého jadrového paliva prostredníctvom pokročilej technológie rýchleho reaktora chladeného olovom (LRF). Predpokladané náklady na výstavbu dosiahnu 3,2 miliardy eur. Cieľom je využiť vyhoreté jadrové palivo vyprodukované na Slovensku na udržateľný zdroj energie a výrazne znížiť objem jadrového odpadu. V súčasnosti si vyžaduje skladovanie v hlbinnom geologickom úložisku, priblížila spoločnosť. "Prvým krokom bude vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti, v rámci ktorej budú zhodnotené technické a ekonomické aspekty projektu a následne padnú ďalšie rozhodnutia," povedal novinárom predseda predstavenstva JAVYS Peter Gerhart.
Druhá rámcová dohoda s VÚJE vytvára rámec pre technickú a komerčnú spoluprácu pri rozvoji a implementácii LFR technológie od newcleo primárne na Slovensku. "Spolupráca s VÚJE, ktorá je postavená na desaťročiach skúseností spoločnosti s výstavbou a uvádzaním jadrových elektrární do prevádzky umožní, aby sa znalosti slovenských odborníkov dostali do popredia pri nasadzovaní jadrovej technológie novej generácie po celom svete," doplnila spoločnosť.
Francúzska spoločnosť newcleo pôsobí ako inovátor v oblasti jadrovej energie. Pracuje na návrhu, konštrukcii a prevádzke pokročilých modulárnych reaktorov štvrtej generácie, ktoré sú chladené tekutým olovom a zdrojom energie je prepracovaný jadrový odpad.