Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia Slovensko

V utorok sa pochová basa a popol Škaredej stredy uvedie 40-dňový pôst

Na snímke členovia Detského folklórneho súboru Venček z Popradu pochovávajú basu počas tradičného fašiangového pochovávania basy na Námestí svätého Egídia v Poprade. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Pôstne obdobie sa začína Popolcovou stredou, ktorá tento rok pripadá na 5. marca.

Bratislava 3. marca (TASR) – Zem sa neúnavne posúva okolo Slnka, dni sa postupne predlžujú a zima postupne stráca svoju moc. Počasie sa postupne otepľuje, končí sa obdobie fašiangov a pomaly sa blíži Veľká noc. Kým sa tak stane, musí uplynúť pôstne obdobie, ktoré sa začína Popolcovou stredou, ktorá tento rok pripadá na 5. marca.

Fašiangy sú obdobím od sviatku Troch kráľov až do polnoci pred Popolcovou stredou. Konajú sa počas neho nielen rôzne tanečné a maškarné zábavy, ale i zabíjačky. Názov fašiangy pochádza z nemeckého „der Fasching“, rôzne kúty Slovenska si ho však prispôsobili svojim nárečiam a fašiangy sú tak známe aj napríklad ako fašiang, fašianok, či faršongy. Najmä na západe Slovenska, v oblastiach ovplyvnených češtinou, sa zachovali pomenovania mäsopust či masopust, ktorých korene siahajú k slovu mjasopust z obdobia Veľkej Moravy.

Fašiangové zábavy sú známe z územia strednej a východnej Európy od Slovinska cez Maďarsko Česko, Slovensko, Poľsko a Bulharsko až po Ukrajinu a Rusko. Jednotlivé názvy i spôsob oslavy sa líšia v závislosti od miesta, majú však aj čosi spoločné – masky. Počas fašiangov sa zvykli konať pochody masiek, ktorými sa „maškary“ snažili odstrašiť zlých duchov. Neskôr sa tento zvyk zachoval už len ako tradícia.

V minulosti sa počas fašiangov nekonali iba zábavy, ale aj svadby. Dôvod bol pragmatický – množstvo ľudí sa živilo poľnohospodárstvom a počas vegetatívneho obdobia rastlín nebolo na prípravu svadieb dostatok času. Počas fašiangov však veľa práce na poli nebolo, preto bol čas a priestor aj na zábavu. Svadby kedysi neboli iba rodinnou záležitosťou, ale často sa pri nich schádzala prakticky celá dedina a trvali aj niekoľko dní.

Fašiangové pokrmy boli často v kontraste s inak striedmou stravou konzumovanou počas roka. Zabíjačky poskytovali množstvo mäsa a tuku, ktoré by inak v teplom počasí pred vynálezom chladničiek veľmi rýchlo podľahli skaze. Nechýbali tak ani vysmážané sladké jedlá ako sú šišky či fánky.

Každá zábava sa však raz skončí a platí to aj o fašiangoch. V utorok pred Popolcovou stredou sa zvykla vystrojiť tanečná zábava, ktorá sa skončila o polnoci, keď sa pochovávala basa. Akt pochovania hudobného nástroja symbolicky umlčal hudobné nástroje počas pôstneho obdobia.

Pôst sa začína Popolcovou stredou známou aj ako Škaredá streda a označuje 40 dní pred Veľkou nocou. Termín Veľkej noci však nie je pevný a môže sa medziročne posúvať aj o viac než mesiac. Dôvodom je výpočet jej dátumu – od nicejského koncilu roku 325 n. l. sa slávi v prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Ak však spln pripadne na nedeľu, Veľká noc nastane až nasledujúcu nedeľu. Táto pohyblivosť termínu Veľkej noci spôsobuje tiež pohyblivosť dátumu Popolcovej stredy a zvykli sa preto rozlišovať krátke a dlhé fašiangy.

Popolcová streda je v západnej liturgickej tradícii, kam patrí aj rímskokatolícka či evanjelická cirkev, prvým dňom pôstneho obdobia. Pomenovanie pochádza z obradu, pri ktorom kňaz urobí veriacim na čelo krížik popolom zo spálených bahniatok z Kvetnej nedele predchádzajúceho roka. Obrad je odkazom na blízkovýchodnú tradíciu sypania si popola na hlavu na znak ľútosti svojich hriechov pred Bohom. Fráza „sypať si popol na hlavu“ sa v podobnom význame stala aj súčasťou slovenčiny a používa sa na označenie správania kajúcneho človeka.

Pôstne obdobie obklopujú dva dni prísneho pôstu. Mnohí kresťania celoročne konajú skutky kajúcnosti, medzi ktoré patrí aj odopieranie si mäsitých pokrmov v piatok na znak pripomienky Kristovej smrti, prípadne ho nahrádzajú iným skutkom kajúcnosti. Na Popolcovú stredu a Veľký piatok, ktorý už nie je súčasťou pôstneho obdobia, ale Veľkonočného trojdnia (tzv. Veľkonočné triduum), platí prísny pôst – veriaci od 14. roku veku sa musia zdržať mäsitého jedla a od 18. do 60. roku veku sa smú najesť iba raz dosýta a dva razy menej. Druhá podmienka však neplatí pre vážne chorých, diabetikov, či tehotné ženy. Zdržanie sa mäsa sa v tieto dva dni nedá nahradiť iným skutkom kajúcnosti.

Veľkonočné trojdnie sa začína na večer na Zelený štvrtok, pokračuje Veľkým piatkom a Svätou sobotou a vrcholí Veľkonočnou vigíliou. Ukončujú ho druhé vešpery Veľkonočnej nedele známej aj ako nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania.

Posledný pracovný deň bude prevažne oblačný

Teploty sa budú pohybovať okolo 11 až 16 stupňov C.

- Izraelská armáda vo štvrtok vyhlásila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia.

- Na Floride popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.