Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. január 2025Meniny má Drahoslav
< sekcia Slovensko

Väčšina parlamentných strán hovorí o úspechu v komunálnych voľbách

Ilustračná snímka. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Šéf SNS a predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko hovorí o historickom úspechu.

Bratislava 13. novembra (TASR) - Väčšina koaličných i opozičných parlamentných strán je s výsledkom sobotňajších (10.11.) komunálnych volieb spokojná. Z úspechu sa teší najmä SNS, ktorá hovorí o historickom úspechu, a tiež hnutie Sme rodina, ktoré svoj úspech považuje za najväčší spomedzi opozičných strán.

Predseda vládneho Smeru-SD Robert Fico v reakcii na výsledky volieb uviedol, že sa ukazuje veľmi jasný trend nezávislých kandidátov, ale tiež to, že vládna koalícia reprezentovaná Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd je jediná, ktorá má štandardné politické štruktúry. Povedal tiež, že napriek mediálnemu lynču voči Smeru-SD dosiahla strana uspokojivé výsledky.

Šéf SNS a predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko hovorí o historickom úspechu. SNS získala celkovo 160 vlastných starostov a primátorov a takmer 1680 poslancov. V porovnaní s rokom 2014 si polepšila o viac ako 300 percent v počte starostov a primátorov. Danko sa poďakoval regionálnym štruktúram SNS, ktoré podľa jeho slov dokázali postaviť úspešných kandidátov za stranu aj napriek súčasnej popularite nezávislých kandidátov. "Gratulujem každému, kto dostal odvahu vstúpiť do verejného života a viedol férovú a riadnu kampaň, ktorá je transparentná a vie sa riadne zdokladovať," poznamenal.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár výsledok komunálnych volieb privítal. Na sociálnej sieti a v reakcii na výsledky uviedol, že strane sa podarilo získať o 30 percent viac kresiel starostov a poslancov ako mali doteraz. Pôvodne podľa jeho slov chceli dosiahnuť aspoň desaťpercentné zvýšenie.

Strana SaS avizovala spokojnosť s výsledkami a nárastom úspechu v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. "Sme spokojní. Na celom Slovensku sme išli prednostne v koalíciách s hnutím OĽaNO, s ktorým sme mali uzavretú centrálnu zmluvu a pridávali sa k nám aj ďalšie opozičné demokratické strany, samostatne sme šli len výnimočne," uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko. Liberáli informovali, že v porovnaní s rokom 2014 získali samostatne o 24 percent viac starostov. Celkovo hovoria o siedmich postoch starostov samostatne a 53 v koalícii s opozičnými stranami. V počte poslancov dosiahli 110 zvolených samostatne a 672 v koalícii.

Hnutie OĽaNO považuje výsledky volieb za obrovský krok vpred v porovnaní s voľbami v roku 2014. Tohtoročné komunálne voľby boli podľa predstaviteľov hnutia prvé, do ktorých sa Obyčajní zapojili celoplošne. Vo voľbách získalo OĽaNO celkovo 54 starostov a primátorov a 752 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. Zo zvolených starostov a primátorov bolo podľa hnutia 22 ich vlastných nominantov a vo viacerých mestách podporili aj nezávislých. Predstavitelia hnutia ozrejmili, že sa snažili vytvoriť koalíciu kandidátov, pretože starosta a primátor bez podpory zastupiteľstva veľa neurobí.

Hnutie Borisa Kollára Sme rodina hovorí o najväčšom úspechu spomedzi parlamentných opozičných strán. Vo voľbách získalo samostatne 11 pozícií starostov a 123 poslancov. Doplnilo tiež, že s podporou koaličných dohôd získali 23 starostov a 246 poslancov. Sme rodina uviedlo, že opozičné strany SaS, OĽaNO a ĽSNS získali samostatne dokopy len deväť starostov.

Kotlebova ĽSNS v komunálnych voľbách nezaznamenala výrazné obsadenie regionálnych postov starostov a poslancov. Podľa poslanca NR SR Milana Uhríka vo voľbách utrpeli politické strany ako také, pretože ľudia si radšej volili nezávislých kandidátov. "Pravdou je, že ani my sa nemáme čím chváliť. Na druhej strane sme postavili kandidátov len zhruba v 0,02 percenta miest a obcí, čo bola v podstate len symbolická účasť. Priznávame si, že ešte nemáme natoľko rozvinuté regionálne štruktúry, aby sme zaútočili plošne naraz na celom Slovensku," uviedol na sociálnej sieti.

Prečítajte si aj: