Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Advokát: Verdikt v kauze Babiš a ÚPN prináša právnu neistotu

Andrej Babiš Foto: TASR/Štefan Puškáš

Osoby, ktoré sú vo zväzkoch ŠtB evidované neoprávnene, nemajú podľa právneho zástupcu českého exministra financií právnu istotu pri domáhaní sa svojich práv na nezávislých súdoch.

Košice 12. októbra (TASR) – V súvislosti s dnešným rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý v kauze sporu Ústavu pamäti národa s českým politikom Andrejom Babišom rozhodol v prospech ÚPN, právny zástupca českého exministra financií poukázal na "chaos rozhodovacej praxe slovenských súdov v sporoch s ÚPN".

"Po dnešnom rozhodnutí Ústavného súdu nastáva chaos a neistota v právnom systéme Slovenskej republiky. Osoby, ktoré sú vo zväzkoch ŠtB evidované neoprávnene, nemajú právnu istotu pri domáhaní sa svojich práv na nezávislých súdoch," uviedla vo vyhlásení advokátska kancelária agner & partners.

Spor medzi českým politikom a ÚPN sa týka evidencie Babiša vo zväzkoch komunistickej ŠtB ako agenta. Po jeho žalobe na ÚPN okresný a krajský súd v Bratislave v minulosti rozhodli, že Babiš bol evidovaný ako spolupracovník ŠtB neoprávnene. ÚS SR dnes na podnet ÚPN zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu SR a Krajského súdu v Bratislave a vec vrátil krajskému súdu na ďalšie konanie. ÚS sa pritom nestotožnil s doterajšou praxou všeobecných súdov, podľa ktorej bol v sporoch o neoprávnenú evidenciu v zväzkoch ŠtB pasívne legitimovaný ÚPN.



"Doterajšia súdna prax sa pritom opierala najmä o rozsudok Najvyššieho súdu SR z roku 2011, podľa ktorého má byť v takýchto sporoch žalovaným Ústav pamäti národa. Tento rozsudok dokonca Najvyšší súd v rámci svojej úlohy starať sa o jednotný výklad a jednotné používanie zákonov publikoval v Zbierke stanovísk Najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky, a to práve za účelom zjednotenia rozhodovania súdov v takýchto sporoch," uviedla kancelária agner & partners.

Podľa ÚS mal súd v danej kauze pred výsluchom bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí vypovedali v prospech Babiša, požiadať o zbavenie ich mlčanlivosti. Právnici zastupujúci českého politika pripomenuli, že tieto osoby navrhoval ako svedkov vypočuť ÚPN, ktorý v priebehu konania na okresnom a krajskom súde nikdy nenamietal, že by mali byť zbavené mlčanlivosti. S takouto námietkou prišiel ÚPN až po ukončení súdneho konania na krajskom súde.

"Okrem výpovede bývalých príslušníkov ŠtB boli v konaní pred všeobecnými súdmi predložené aj ďalšie dôkazy, ktoré potvrdzujú, že evidencia Andreja Babiša ako spolupracovníka ŠtB bola neoprávnená. Tieto dôkazy napríklad preukazujú, že príslušníci ŠtB deklarovali vynaloženie finančných prostriedkov počas údajných schôdzok s jeho osobou, a to v čase, keď nebol na Slovensku a zdržiaval sa v zahraničí," konštatoval právny zástupca českého politika. ÚPN podľa neho doteraz nepredložil žiadny dôkaz, ktorý by preukazoval, že by Babiš podpísal záväzok k spolupráci s ŠtB.

"Takýto dôkaz zjavne ani existovať nemôže, keďže, ako Andrej Babiš opakovane vyhlásil, žiadny záväzok k spolupráci nepodpísal a ani s ŠtB nespolupracoval. Je poľutovaniahodné, že táto kauza nie je ani po viac ako piatich rokoch súdnych konaní ukončená, čo umožňuje jej neustále účelové zneužívanie na politické útoky voči osobe Andreja Babiša," vyhlásila kancelária agner & partners.