Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. máj 2025Meniny má Monika
< sekcia Slovensko

Verheugen: Zásluhu za rozšírenie EÚ v 2004 nesú predovšetkým občania

Na snímke bývalý člen Európskej komisie za Nemecko Günter Verheugen. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Slovenskú republiku Verheugen uviedol ako veľmi dobrý príklad toho, ako sa krajina dokáže rozumne a efektívne integrovať do EÚ.

Bratislava/Berlín 25. apríla (TASR) – Najväčšie rozšírenie Európskej únie v roku 2004 o štáty strednej a východnej Európy sa mohlo uskutočniť, pretože občania týchto krajín boli schopní a ochotní niesť bremeno rozsiahlych a často aj bolestivých reforiem potrebných pre integráciu. V rozhovore pre TASR to pri príležitosti nadchádzajúceho 20. výročia vstupu SR do EÚ vyhlásil bývalý podpredseda Európskej komisie a komisár pre rozširovanie Günter Verheugen.

"Keď 1. mája 2004 pristúpilo (do EÚ) desať nových členských štátov, medzi nimi aj Slovensko, bol to pre mňa akýsi zázrak. EÚ zvládla najväčšie rozšírenie v histórii v relatívne krátkom čase," uviedol bývalý eurokomisár, ktorý v čase vstupu Slovenska do EÚ zodpovedal za oblasť rozširovania.

Verheugen je dlhodobo presvedčený o tom, že rozšírenie EÚ o štáty strednej a východnej Európy predstavuje najlepší spôsob, ako zaručiť mier a nezvratnú demokratickú transformáciu v tomto regióne. Z politického hľadiska sa podľa neho takto dosiahli najdôležitejšie ciele – mier a stabilita. Zásluhu na úspechu rozšírenia pritom zväčša pripísal práve ľuďom žijúcim v týchto štátoch.

Slovenskú republiku uviedol ako veľmi dobrý príklad toho, ako sa krajina dokáže rozumne a efektívne integrovať do EÚ. "Slovensko dnes zohráva dôležitú úlohu v rámci celého európskeho hodnotového reťazca, pretože sa špecializuje na určité odvetvia, napríklad na automobilový priemysel," poznamenal.

V rozhovore pre TASR však zdôraznil, že Európska únia v súčasnosti nie je pripravená na ďalšie rozšírenie. Na prijatie nových členov by boli podľa Verheugena potrebné rozsiahle inštitucionálne reformy vrátane zmien v zakladajúcich zmluvách EÚ, čo si vyžaduje ratifikáciu Európskym parlamentom aj všetkými 27 členskými štátmi. Za súčasných podmienok to však nepredpokladá.

Do eurobloku, ktorý podľa neho od roku 2005 sužujú krízy, naposledy vstúpilo Chorvátsko pred vyše desaťročím. "Je zrejmé, že od roku 2005 sa dynamika politiky rozširovania stratila," uviedol s tým, že prístup k Bulharsku a Rumunsku, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2007, v súvislosti so schengenským priestorom nebol úplne spravodlivý. "Tieto krajiny stále nevyužívajú všetky výhody Schengenu pre obavy členských štátov," skonštatoval.

Dodal tiež, že protieurópske nálady vo viacerých členských štátov oslabujú súdržnosť a schopnosť prijímať rozhodnutia na nadnárodnej úrovni. "V zásade si myslím, že v našich spoločnostiach, vrátane vedúcich predstaviteľov, si málo uvedomujeme základnú skutočnosť, že len jednotný európsky kontinent, čo najviac zjednotený, môže byť globálnym hráčom a chrániť náš európsky spôsob života," uzavrel.

Fico: Návrh úplne zastaviť dodávky energií z Ruska je neakceptovateľný

Slovensko je podľa neho pripravené veľmi aktívne vstupovať do rokovaní o legislatívnych návrhoch, ktoré sa majú vypracovať na základe cestovnej mapy Komisie.

,aktualizované 

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.

- Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky sa predlžuje do 7. júla. Rozhodla o tom vláda na stredajšom zasadnutí.

- Verejná správa SR hospodárila v minulom roku so schodkom na úrovni 6,9 miliardy eur, čo predstavovalo 5,27 % hrubého domáceho produktu (HDP). Išlo o lepší výsledok oproti schválenému rozpočtu, ktorý predpokladal deficit na úrovni 5,97 % HDP.

- Pri požiari hospodárskej budovy v obci Hostie v okrese Zlaté Moravce zahynulo 17 žriebät.

- Kardináli z celého sveta sa v stredu dopoludnia zišli v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne na poslednej omši pred konkláve, ktoré sa začne popoludní a zvolí nástupcu po zosnulom pápežovi Františkovi.

- Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) absolvuje počas návštevy Moskvy okrem stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj bilaterálne rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu po ďalšej sérii nočných útokoch na Kyjev vyzval, aby medzinárodné spoločenstvo zvýšilo tlak na Rusko.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.

- V stredu sa po 12 rokoch uskutoční opäť voľba nového pápeža. Tentoraz ide o štandardné konkláve po úmrtí doterajšieho pontifika.

- Voľba nového pápeža, ktorá sa v stredu popoludní začne v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, bude zrejme rýchla, predpokladá Miles Pattenden, historik z Oxfordskej univerzity zaoberajúci sa dejinami katolíckej cirkvi.

- Epickosť, dynamiku, drámu, zvraty, gólovú prestrelku a v neposlednom rade množstvo emócií. To futbalovému svetu priniesol semifinálový súboj Ligy majstrov medzi Interom Miláno a FC Barcelona, v ktorom napokon ťahali za kratší koniec Katalánci.

- V prípade ozbrojeného útoku je dobré využiť postup princípu uteč - skry sa - bojuj. Ak to situácia dovoľuje a je to bezpečné, treba volať na tiesňovú linku 158 alebo 112.

- Na 26 vzrástol počet obetí po indických útokoch na viaceré oblasti Pakistanu, oznámila v stredu pakistanská armáda. Indické zdroje uviedli, že pri ostreľovaní zahynulo v indickom meste Púnč najmenej osem ľudí.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odletel do Prahy na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu. Stretne sa s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou a s predsedom Senátu Parlamentu ČR Milošom Vystrčilom.