Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Slovensko

Víchrica postavila na nohy viac ako 800 hasičov, kalamita ale nekončí

Polámané konáre po víchrici v Trenčine 29. októbra 2017. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

V pohotovosti sú aj cestári, v severných okresoch sneží a v Tatrách hrozia lavíny.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Hasiči mali v nedeľu (29.10.) pre zlé počasie rušno. Od rána do večera do 21.00 h zasahovali v približne 490 udalostiach, ktoré vznikli následkom nepriaznivej poveternostnej situácie. V teréne ich bolo viac ako 800. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Najviac výjazdov bolo zaznamenaných v Nitrianskom, Trenčianskom, Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde hasiči zasahovali viac ako 300-krát," doplnila s tým, že v teréne boli profesionálni aj dobrovoľní hasiči. Následky silného vetra odstraňovali podľa jej slov nepretržite počas celého dňa.


Na cintorínoch padlo počas víchrice 12 stromov


Na bratislavských cintorínoch padlo počas nedeľňajšej (29.10.) víchrice 12 stromov a množstvo veľkých hrubých konárov a haluzín. TASR o tom informoval Radoslav Vavruš, riaditeľ organizácie Marianum - Pohrebníctvo mesta Bratislavy, ktoré sa stará o mestské cintoríny.

V Slávičom údolí a urnovom háji krematória padli počas veľmi silného vetra po dva stromy, vo Vrakuni štyri a na Martinskom cintoríne tri stromy. Na cintoríne v Lamači nápor vetra nevydržal jeden strom. Urnový háj krematória a cintoríny v Bratislave, ktoré má vo svojej správe Marianum, boli v tom čase už uzatvorené. Organizácia tak reagovala na mimoriadnu poveternostnú situáciu. Vavruš toto rozhodnutie hodnotí ako prezieravé, nakoľko k pádu stromov a konárov došlo v priebehu nasledujúcich pár hodín po uzatvorení cintorínov.

"V pondelok v skorých ranných hodinách prebehla obhliadka všetkých cintorínov, kde sme identifikovali ďalšie padnuté stromy a haluziny. Od 04.00 h rána zabezpečujú zamestnanci organizácie Marianum postupné odstraňovanie následkov veternej smršti, odvážajú sa padnuté stromy, konáre a čistia sa všetky komunikácie," informoval TASR Vavruš. Verejnosť preto žiada o strpenie a súčasne rešpektovanie priestorov vymedzených bezpečnostnými páskami, v ktorých sa pracuje na odstraňovaní následkov víchrice

Od pondelka sú cintoríny v správe organizácie Marianum opäť otvorené, pokiaľ budú priaznivé poveternostné podmienky a prognózy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Hlavné mesto zabezpečilo vzhľadom na vydané výstrahy pohotovostné služby pracovníkov pre odstraňovanie prípadných škôd. Pohotovostné čaty vykonali doteraz celkovo päť zásahov. V nedeľu odstraňovali zvyšky stromov po zásahu hasičov na Ceste mládeže, Pionierskej, Dolnozemskej a v Mlynskej doline. V pondelok zasahovali pri poškodenom provizórnom plote na Panónskej ceste.

Verejnosť môže upozorniť magistrát na popadané stromy, konáre či iné škody, ktoré spôsobil silný vietor na dispecing@bratislava.sk, +421 259 356 761, +421 259 356 786 alebo na 0902 985 887.

V bratislavskej Petržalke odstraňujú v pondelok následky víchrice prednostne pred zdravotníckymi zaradeniami, škôlkami a ďalšími dôležitými inštitúciami. Na vyvrátené stromy či popadané veľké konáre môžu Petržalčania upozorniť mailom na zuzana.juhasova@petrzalka.sk.

V Demänovskej Doline v noci popadali stromy na cestu, úsek je už prejazdný


Obyvatelia obce Demänovská Dolina boli v noci na pondelok pre silnú víchricu odrezaní od sveta. „Prístupovú cestu do obce zatarasilo vo večerných hodinách niekoľko spadnutých stromov,“ uviedla starostka Demänovskej Doliny Ľubomíra Klepáčová. Na mieste zasahoval Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) z Liptovského Mikuláša spolu s dobrovoľnými hasičskými zbormi z Liptovského Trnovca a Partizánskej Ľupče.

„Situáciu sa nám podarilo stabilizovať v neskorých večerných hodinách, v úseku momentálne nemáme hlásené žiadne ďalšie komplikácie. Cesta je teda plne prejazdná,“ informovala riaditeľka Okresného riaditeľstva HaZZ v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová.

Vlaková doprava je už stabilizovaná, prerušenie trvá ešte vo V. Tatrách


Osobná železničná doprava je na Slovensku po nedeľnom (29. 10.) zhoršení počasia podľa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) už stabilizovaná a postupne sa obnovila na celom území Slovenska. Výnimkou je trať Pohronská Polhora - Tisovec, kde sa podľa hovorcu ZSSK Tomáša Kováča čaká na odstránenie spadnutého stromu.

Zároveň trvá prerušenie dopravy aj do a z Štrbského Plesa. "Vlaky sú nahradené autobusmi," uviedol Kováč. Náhradná autobusová doprava tak premáva na úseku Starý Smokovec – Štrbské Pleso a späť. "Autobusy boli nasadené aj namiesto zubačky zo Štrby na Štrbské Pleso a späť, avšak vzhľadom na silnú poľadovicu premávajú nepravidelne a s ťažkosťami," opísal hovorca.

Výrazné meškania majú podľa ZSSK najmä nočné vlaky a vlaky smerujúce z a do Českej republiky. Napríklad EuroNight (EN) vlak Metropol, ktorý premáva z Berlína cez Bratislavu do Budapešti, mešká približne 130 minút. Tiež EN vlak Bohemia z Prahy cez Žilinu do Humenného mešká 105 minút a EuroCity vlak Jan Jesenius z Budapešti cez Bratislavu do Prahy mešká 30 minút.

V prípade vnútroštátnych vlakov zaznamenáva meškanie približne 180 minút rýchlik Poľana, ktorý o 21.27 h vyrážal z Prešova a smeruje do Bratislavy, rýchlik Ipeľ s odchodom o 7.13 h zo Zvolena smerujúci do Košíc má meškanie 35 minút a rýchlik Tajov na trase Banská Bystrica (6.35 h) - Bratislava (9.59 h) zaznamenal meškanie 30 minút.

Hasiči mali v Trnavskom kraji pre víchricu od nedele 126 výjazdov


Strechu, ktorú strhla víchrica v Senici na činžiaku s nájomnými bytmi v nedeľu 29. októbra, chce radnica opraviť čo najskôr. Mestský podnik služieb už hľadá dodávateľa, do realizácie strechu zabezpečí proti dažďu.

Podľa slov vedúceho sociálneho odboru Mestského úradu v Senici Rastislava Vartiaka v pondelok popoludní už počasie umožní odstrániť krytinu z postihnutej časti, ku ktorej sa nemohli pre silný vietor doteraz dostať. "Škody ešte nie sú vyčíslené," dodal Vartiak.

Podľa informácií z Krajského riaditeľstva (KR) Hasičského a záchranného zboru v Trnave hasiči pre víchricu mali do pondelka 10. hodiny v kraji spolu 126 výjazdov. Vedúci oddelenia operačného riadenia KR Martin Krajčovič uviedol, že príslušníci väčšinou riešili ohrozujúce polámané stromy, stromy na elektrickom vedení a strhnuté strechy. Najviac výjazdov - 33 bolo v trnavskom regióne, v dunajskostredskom 20, v senickom 19, v skalickom 18, v hlohovskom 12, galantskom 14 a v piešťanskom desať. "Ešte stále nám ľudia telefonujú," doplnil Krajčovič.

"Máme veľa nahlásení uvoľnených či strhnutých striech, v Senici niekoľko, tiež v Holíči, Seredi, Veľkom Mederi, Trnave, Čiernom Brode," povedal Krajčovič pre TASR. Kalamitné situácie sa zaobišli bez zranení, vrátane tej, keď v obci Jahodná pri Dunajskej Strede spadol na osobné auto strom priamo počas jazdy.



Následky veternej smršte v TSK odstraňovalo 249 hasičov


Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčianskom kraji absolvovali v súvislosti s veternou smršťou v nedeľu (29. 10.) a v pondelok nadránom celkom 75 výjazdov. TASR informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Marián Petrík.

„Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov a konárov z ciest a miestnych komunikácií, z osobných motorových vozidiel a elektrických vedení. Celkom v rámci Trenčianskeho kraja zasahovalo 249 príslušníkov HaZZ a bolo nasadených spolu 78 kusov hasičskej techniky,“ uviedol Petrík.

Najčastejšie zasahovali hasiči v Trenčianskom okrese, kde absolvovali 23 zásahov. V okrese Nové Mesto nad Váhom zasahovali 11-krát, deväť výjazdov absolvovali v Myjavskom okrese, sedem v okrese Partizánske. Šesťkrát zasahovali v okresoch Bánovce nad Bebravou, Prievidza a Púchov. Päť výjazdov absolvovali hasiči z Dubnice nad Váhom a po jednom hasiči z Handlovej a z Považskej Bystrice.

V Nitrianskom kraji zasahovali hasiči v nedeľu pre silný vietor 92-krát


V okrese Nitra zasahovali pri 33 udalostiach, v okrese Nové Zámky pri 27, v okrese Komárno pri štyroch, v okrese Levice pri 14, v okrese Zlaté Moravce pri deviatich a v okrese Topoľčany pri piatich udalostiach. "Išlo najmä o odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest, miestnych komunikácií, z elektrického vedenia či uvoľnený plech zo strechy a reklamnej tabule. Nechýbali popadané stromy na osobné motorové vozidlá a strechy rodinných domov," informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Michal Varga.

Celkom zasahovalo 58 hasičov z Nitrianskeho kraja s 27 kusmi hasičskej techniky. "V šiestich prípadoch boli nápomocní aj dobrovoľní hasiči z Radošiny, Hurbanova, Poľného Kesova, Urminiec, Chrabrian a Beladíc," dodal Varga.



V pondelok je bez elektrickej energie 6000 odberných miest


Viac ako 190.000 ľudí na západnom Slovensku zostalo v nedeľu pre extrémne silný vietor bez elektrickej energie.
Najviac postihnutá bola oblasť Bratislavy, Trenčína, Trnavy, Partizánskeho a Senice. Ráno bolo bez elektriny ešte 6000 odberných miest. TASR to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Západoslovenská energetika Michaela Dobošová.

"Všetky dostupné pohotovostné zložky Západoslovenskej distribučnej sú v teréne a pracujú na odstránení porúch," uviedla. Niektoré poruchy, ako pováľané stromy na vedeniach či roztrhané vodiče si podľa jej slov vyžadujú dlhší čas na opravu. "Predpokladáme však, že väčšina porúch bude odstránená v priebehu dnešného dňa," doplnila Dobošová.

Západné Slovensko potrápi silný vietor, na horách víchrica aj sneh


Slovensko potrápi silný vietor. Najviac postihnuté bude západné Slovensko, sever a stred krajiny. Prevažne na horách môže aj snežiť a môžu sa tvoriť snehové jazyky a záveje.

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke, kde vydal pre tieto oblasti aj výstrahy prvého stupňa.

V Tatrách a okolí môže byť víchrica. Meteorológovia predpokladajú, že rýchlosť vetra tam môže byť miestami 30 - 37 m/s (110 - 135 km/h), čo je víchrica. Zároveň tu môže snežiť a môžu sa tvoriť snehové jazyky a záveje.

Na západnom Slovensku má fúkať o čosi menej ako na horách. Rýchlosť vetra tu môže miestami dosiahnuť 18 - 22 m/s (65 - 80 km/h). Výstrahy potrvajú celý deň. Na utorok (31.10.) zatiaľ výstrahy nie sú hlásené.



Cesty v Prešovskom kraji sú po snežení zjazdné


Cesty v Prešovskom kraji sú po víkendovom a nočnom snežení momentálne zjazdné. Niektoré úseky však môžu byť problematické, cestári preto vyzývajú vodičov na opatrnosť. Analytik odboru prevádzky zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Jaroslav Štofko pre TASR uviedol, že vodiči by si mali dať pozor predovšetkým na cestách v okolí Tatier, ale tiež na Spišskej Magure, či na horských priechodoch Vernár a Podspády.

„Momentálne máme vo výkone 17 mechanizmov, a to najmä v okolí Popradu, na Vernári, tiež na Podspádoch, v oblasti Spišská Magura a aj v okolí Starej Ľubovni. Cesty sú prevažne mokré, zjazdné, vo vyšších vrstvách je utlačená kašovitá vrstva snehu tak do dvoch centimetrov. Zdôrazňujeme použitie zimných pneumatík, bez nich nech radšej vodiči na tieto cesty ani nechodia,“ upozornil Štofko.

Cestári sú v pohotovosti už od víkendu, najväčšie problémy im spôsobilo počasie na cestách vo Vysokých Tatrách. Úsek medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom bol v nedeľu (29.10.) na niekoľko hodín uzavretý pre popadané stromy.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na pondelok pre severovýchod Slovenska výstrahu 1. stupňa pre vetrom a snežením, takže sa na cestách v okresoch Stará Ľubovňa, Poprad, Kežmarok a Sabinov môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. „Sme na to pripravení, autá sú v pohotovosti, situáciu budeme monitorovať,“ uzavrel Štofko.

Lavínové nebezpečenstvo v Tatrách stúplo, napadlo 50 cm nového snehu


Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. "Počas predchádzajúcich dní tu pri silnom vetre napadlo až 50 centimetrov (cm) nového suchého snehu," uviedol Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Podľa jeho ďalších slov je lavínové nebezpečenstvo lokálne a koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu. "Nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žľaby a prechody strmých svahov. Nový sneh je na takýchto miestach len mierne spevnený," informoval. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa podľa jeho vyjadrenia nepredpokladajú.

Ako ozrejmil Sedlák, v Malej Fatre, Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo. Za posledných 24 hodín tu podľa neho napadlo do 15 cm nového snehu. Ten padal na teplú zem. "Na strmých svahoch s väčšou výškou snehu je možný zosuv spontánnych základových lavín. Tendencia lavínového nebezpečenstva je však pribúdajúcim snežením stúpajúca," uzavrel Sedlák.