Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Slovensko

VIA IURIS: Zlepšili sme postavenie verejnosti v stavebnom zákone

Ilustračné foto Foto: TASR

"Našimi pripomienkami sme dosiahli aj to, aby nedošlo k zásahom do práva miest a obcí určovať si rozvoj vlastného katastrálneho územia," uvádza Via Iuris.

Bratislava 27. mája (TASR) – Občianskemu združeniu Via Iuris sa podarilo zmeniť viaceré ustanovenia stavebného zákona, ktoré zhoršovali postavenie dotknutej verejnosti v konaniach. Uviedlo to dnes v stanovisku pre médiá po tom, čo vláda právnu normu schválila. Pripomienky združenia podporilo viac ako 2400 ľudí.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré návrh zákona predložilo, akceptovalo pripomienky Via Iuris v rámci rozporových konaní. "Naša účasť v legislatívnom procese k návrhu stavebného zákona mala svoj význam. Našimi pripomienkami sme dosiahli, aby ľudia aj naďalej mohli aktívne brániť svoje okolie a životné prostredie pred stavbami s nepriaznivými vplyvmi na pohodu ich bývania a životné prostredie," zhodnotil právnik, ktorý spolupracuje so združením Imrich Vozár.

Presadili napríklad to, že ľudia sa budú môcť zúčastniť na povoľovaní stavby aj v prípadoch, ak budú negatívne ovplyvnení dlhým a intenzívne obťažujúcim procesom výstavby, teda hlukom, prachom a premávkou nákladných áut, nielen jej prevádzkou po výstavbe.

Pôvodný návrh zákona obsahoval aj ustanovenie, na základe ktorého by sa verejnosti doručovali písomnosti zo stavebného konania len prostredníctvom verejnej vyhlášky. Toto bolo na základe pripomienky Via Iuris vypustené. Úrady nebudú môcť tiež vďaka jeho angažovaniu svojvoľne odoberať ľuďom ich práva pri povoľovaní výstavby, ak by si stavebný úrad zmyslel, že stavba "nebude mať vplyv" na práva ľudí, tvrdí združenie.

"Našimi pripomienkami sme dosiahli aj to, aby nedošlo k zásahom do práva miest a obcí určovať si rozvoj vlastného katastrálneho územia. Nedôjde k rozširovaniu kontrolnej právomoci štátu pri územnom plánovaní miest a obcí, čo by bol priestor pre svojvôľu štátnych úradníkov, ktorí by mohli tlačiť obce k verziám územného plánu, ktoré si jej obyvatelia neželajú," uvádza ďalej Via Iuris. Vypadlo tiež ustanovenie umožňujúce samosprávnemu kraju určiť mestu alebo obci konkrétnu plochu, na ktorú má umiestniť technickú prevádzku, teda napríklad ropovod, čistiareň odpadových vôd, skládku alebo verejnú kanalizáciu.

"Podľa niektorých ustanovení návrhu stavebného zákona hrozilo, že mesto alebo obec by bolo pri územnom plánovaní iba štatistom a muselo by sa podriadiť mocenským pokynom. Podarilo sa nám dosiahnuť to, aby územné plánovanie ostalo procesom tvorby územia za účasti verejnosti v samosprávnej kompetencii miest a obcí," uzavrela advokátka spolupracujúca so združením Zuzana Čaputová.