Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Slovensko

Viac ako 91 % rozpočtu ministerstva obrany išlo vlani na prevádzku

Bývalý minister obrany Ľubomír Galko Foto: TASR/Martin Baumann

Na rozvoj slovenskej obrany tak ostalo zhruba 65 miliónov eur. V praxi sa to dotklo najmä výdavkov na modernizáciu vojenskej techniky či výcviku niektorých jednotiek.

Bratislava 27. júna (TASR) - Až 91,5 percenta zo 762-miliónového rozpočtu Ministerstva obrany SR išlo v roku 2011 na prevádzku samotného rezortu. Na rozvoj slovenskej obrany tak ostalo zhruba 65 miliónov eur. V praxi sa to dotklo najmä výdavkov na modernizáciu vojenskej techniky či výcviku niektorých jednotiek. Vyplýva to z komplexného hodnotenia slovenskej obrany za rok 2011, ktoré na dnešné rokovanie vlády predložil rezort obrany.

Vzhľadom na znížené výdavky armáda vlani v oblasti modernizácie realizovala najmä zákazky zazmluvnené v predchádzajúcich rokoch. Obmedzená modernizácia Ozbrojených síl tak prehĺbila už existujúce zaostávanie obmeny zastaranej techniky. "Pre Vojenskú políciu neboli v roku 2011 obstarávané žiadne komodity z projektov podprogramu rozvoja výzbroje techniky a materiálu a podprogramu komunikačných a informačných systémov," upozorňuje rezort obrany v materiáli.

V oblasti rozvoja výzbroje techniky a materiálu bola značná čiastka investovaná do nákupu techniky, ktorá bola poškodená alebo zničená pri riešení krízových situácií na Slovensku. Celkovo bolo v tejto oblasti vlani vyčlenených na všetky projekty necelých 17,6 milióna eur, kým ešte v roku 2010 to bolo viac ako 52 miliónov eur.

"Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) v spolupráci s Ozbrojenými silami SR v súčasnosti hľadá vnútorné finančné úspory, ktoré by v budúcnosti bolo možné využiť aj na rozvoj armády. Naším cieľom je ušetriť na nepotrebných a neekonomických výdavkoch a z týchto financií následne obstarávať kvalitnú techniku a cvičiť vojakov," uviedol v tomto kontexte hovorca rezortu obrany Milan Vanga.

Komplexné hodnotenie tiež spomína projekt MOKYS. Autori materiálu upozorňujú, že realizácia projektu je v časovom sklze asi tri roky. Mobilný komunikačný systém vojakov pritom stále nemá funkčné nosiče a nevyhovujúce boli aj rádiostanice dodané v predchádzajúcich rokoch. "Napriek značným investíciám do tohto projektu bol aj v roku 2011 systém MOKYS nefunkčný... Tento stav dlhodobo ohrozuje úroveň spôsobilosti riadenia a velenia Ozbrojených síl pri zabezpečovaní obrany štátu a plnení medzinárodných záväzkov SR," konštatuje v materiáli rezort obrany.