Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Viaceré strany ocenili rozhodnutie I. Korčoka kandidovať za prezidenta

Na snímke Ivan Korčok počas tlačovej konferencie k budúcoročným prezidentských voľbám 30. augusta 2023 v Banskej Bystrici. Ivan Korčok bude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Foto: TASR - Ján Krošlák

Dlhoročný diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok chce ísť do prezidentských volieb ako občiansky kandidát.

Bratislava 30. augusta (TASR) - Politické strany Progresívne Slovensko (PS), SaS, Demokrati aj OĽANO a priatelia ocenili rozhodnutie Ivana Korčoka kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. K jeho podpore sa, rovnako ako Modrí, Most-Híd, zatiaľ nevyjadrili. Líder Republiky Milan Uhrík, naopak, tvrdí, že Slovensko nepotrebuje druhú Zuzanu Čaputovú v nohaviciach. Smer-SD Korčoka odmieta. Hlas-SD mu pripisuje ako členovi posledných vlád zodpovednosť za stav Slovenska.

"Som rád, že sa Ivan Korčok rozhodol kandidovať. A je podľa môjho názoru aj správna cesta, že sa rozhodol ísť občianskou cestou a zbierať podpisy," uviedol predseda PS Michal Šimečka. Dodal, že viac sa k prezidentským voľbám strana bude vyjadrovať až po voľbách do Národnej rady SR.

SaS sa o podpore prezidentského kandidáta rozhodne až po parlamentných voľbách. "Je viac ako zrejmé, že Ivan Korčok je pre nás hodnotovo blízky kandidát," skonštatovala.

Demokrati vyzdvihli, že do zápasu o prezidentský úrad nastupuje podľa ich slov prvý demokratický kandidát. "Veríme, že takýchto osobností bude pribúdať a občania si budú môcť vybrať v kvalitnej a spravodlivej politickej súťaži založenej na demokratických princípoch," skonštatovala strana.

Hnutie OĽANO a priatelia verí, že vo finále si demokraticky a protikorupčne cítiaci voliči budú môcť vybrať z viacerých dobrých kandidátov. "Od budúceho prezidenta či prezidentky očakávame najmä to, že nebude odtrhnutý od reality dennodenného života ľudí na celom Slovensku a bude zastupovať záujmy všetkých čestných ľudí, nielen svojich obľúbencov," uviedlo.

Pre stranu Modrí, Most-Híd je dôležité, aby post hlavy štátu zastávala osoba, ktorá vyznáva základné princípy demokratického právneho štátu. "Osoba, ktorá našu krajinu bude zastupovať dôstojne v zahraničí a nespochybní súčasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska," načrtli. Otázke o voľbe hlavy štátu sa plánujú venovať po parlamentných voľbách.

Smer-SD považuje Korčoka za typického prezliekača kabátov. "Smer-SSD hovorí veľmi jasne - ďakujeme, neprosíme. Hlavou štátu - Slovenskej republiky musí byť človek realizujúci suverénnu slovenskú zahraničnú politiku, bojujúci za mier a schopný odmietnuť cudzie záujmy poškodzujúce Slovensko. Pán Ivan Korčok nespĺňa ani jednu z týchto požiadaviek," vyhlásili v stanovisku.

Hlas-SD tvrdí, že Korčok ako nominant SaS vo vládach Igora Matoviča a Eduarda Hegera nesie spoluzodpovednosť za katastrofálny stav Slovenska. "Ambíciou Hlasu bude ponúknuť alebo podporiť kandidáta, ktorý bude na jednej strane garantom zotrvania Slovenska v Európskej únii a NATO, ale na druhej strane bude citlivo vnímať problémy každého jedného človeka a aktívne konať tak, aby sa jeho život zlepšoval," uvádza strana v stanovisku.

Podľa Uhríka treba v prezidentskom úrade človeka, ktorý sa za Slovensko odvážne postaví. "Čiže opak Korčoka," podotkol na sociálnej sieti.

Hlavu štátu volia občania Slovenskej republiky na päť rokov. Kandidátov na prezidenta navrhuje podľa Ústavy SR najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície s 15.000 podpismi. Súčasnej prezidentke SR Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. O funkciu sa nebude opätovne uchádzať.

Dlhoročný diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok chce ísť do prezidentských volieb ako občiansky kandidát. Záujem kandidovať a začiatok zberu podpisov už avizoval aj diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.