Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Vláda predložila novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov

Foto: TASR/Štefan Puškáš

V prvý rokovací deň 14. schôdze Národnej rady SR čaká poslancov aj voľba šéfa ÚPN.

Bratislava 27. januára (TASR) - Voľba predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) či vládna novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE), ktorú opozícia označila za šitú na mieru finančnej skupine Penta, čaká na poslancov v prvý rokovací deň 14. schôdze Národnej rady SR v utorok 29. januára.

Šéfa ÚPN budú poslanci vyberať z dvoch kandidátov. Juraja Kalinu navrhol poslanecký klub vládneho Smeru-SD, ktorý v tejto otázke však nie je jednotný. Kandidáta si chcú sociálni demokrati vypočuť v pondelok 28. januára v klube. Ďalším nominantom je František Mikloško, ktorého navrhujú opozičné strany KDH, OĽaNO, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS. Celá opozícia mu deklaruje podporu.

Poslanci majú na schôdzi voliť aj troch členov Rady rozhlasu a televízie Slovenska, voľba by sa mala konať 7. februára. V ten istý deň by si mali vypočuť aj správu o kauze Gorila. TASR to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Pavel Chovanec.

V rámci 83-bodového programu sa má snemovňa vrátiť k novele zákona o OZE, ktorú si poslanci presunuli z decembrovej schôdze. Opozícia o nej hovorila ako o zákone šitom na mieru finančnej skupine Penta a jej podniku PPC, premiér Robert Fico (Smer-SD) tieto tvrdenia odmietol. Podľa predkladateľa návrhu, ministra hospodárstva Tomáša Malatinského (nominant Smeru-SD), má legislatívna zmena motivovať k modernizácii a rekonštrukcii súčasných obnoviteľných zdrojov.

Vláda okrem iného predložila novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Podľa nej vojaci a policajti, ktorí doposiaľ odslúžili menej ako päť rokov, budú mať zrejme nárok na výsluhový dôchodok o desať rokov neskôr ako ich predchodcovia. Noví príslušníci poriadkových síl by ho tak mohli začať poberať až po 25 rokoch štátnej služby. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) predložil aj novelu zákona o verejnom obstarávaní.

Plénum má tiež rozhodovať o predĺžení platnosti povolenia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby zo štyroch na šesť rokov, ktoré navrhlo ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Riešiť majú poslanci aj novelu zákona o potravinách.

Zákonodarný zbor tiež začne diskutovať o vládnej novele zákona o službách zamestnanosti, ktorej cieľom je zmena niektorých doterajších právne nárokovateľných opatrení na nenárokovateľné. Na úradoch práce má vzniknúť výbor pre otázky zamestnanosti, ktorý bude mať za úlohu schvaľovať poskytovanie príspevkov aktívnej politiky trhu práce, na ktoré nie je právny nárok. Okrem toho dôjde od mája aj k zrušeniu viacerých príspevkov z dôvodu ich nízkej miery využívania alebo nedostatku financií v štátnej kase.

Medzi poslaneckými návrhmi, z ktorých približne polovica pochádza ešte z minulého roka, sa na nadchádzajúcej schôdzi objaví napríklad návrh poslancov KDH Pavla Hrušovského a Pavla Abrhana, ktorý má urýchliť konania na Ústavnom súde SR. Branislav Škripek (OĽaNO) zas pokračuje v boji s nahotou v tlači, jeho kolega Igor Matovič zase proti financovaniu politických strán zo štátneho rozpočtu. Plénum má rokovať aj o návrhu poslancov Smeru-SD Vladimíra Faiča a Antona Martvoňa, ktorý má posilniť právomoci prokurátorov. Tiež

SDKÚ-DS svojím návrhom presadzuje zavedenie stravného pre živnostníkov, SaS zase zmeny v odvodoch pre matky na materskej pracujúce na dohodu, keďže súčasná právna úprava im podľa liberálov škodí. Podľa KDH by zákaz súbežného poberania starobného dôchodku a práce pre štátnu alebo verejnú správu, ktorý navrhuje, vytvoril na Slovensku 20.000 nových pracovných miest pre súčasných nezamestnaných.