Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

Novelu zákona o ochrane pamiatkového fondu predloží vláda neskôr

Vláda SR, archívna snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Vyplýva to zo stredajšieho (10.10.) rozhodnutia vládneho kabinetu, ktorý vypustil predloženie návrhu novely z plánu legislatívnych úloh vlády na december tohto roka.

Bratislava 11. októbra (TASR) – Novela zákona o ochrane pamiatkového fondu príde na rokovanie vlády neskôr, ako sa predpokladalo. Vyplýva to zo stredajšieho (10.10.) rozhodnutia vládneho kabinetu, ktorý vypustil predloženie návrhu novely z plánu legislatívnych úloh vlády na december tohto roka.

Rezort kultúry, ktorý návrh na zrušenie úlohy iniciatívne predložil, odôvodňuje tento krok nedokončeným procesom prípravy a implementácie Pamiatkového informačného systému (PAMIS), ktorý má slúžiť na konsolidáciu a centralizáciu dát Pamiatkového úradu SR a krajských pamiatkových úradov. "Plánované zmeny a doplnenia zákona bude možné zodpovedne zhodnotiť až po ukončení vyššie uvedených procesov. V tejto situácii považujeme za efektívnejšie a hospodárnejšie pripraviť a predložiť vláde Slovenskej republiky komplexný návrh materiálu,“ uviedol rezort kultúry v predloženom materiáli.

Ministerstvo pripomenulo, že PAMIS a archeologická mapa SR bude obsahovať čiastkovú evidenciu Centrálnej evidencie archeologických nálezísk na Slovensku (CEANS) vedenú Archeologickým ústavom SAV a databázu výkonu štátnej správy v oblasti archeológie vrátane evidencie majetku štátu – hnuteľných archeologických nálezov a nehnuteľných archeologických nálezov, ktoré sú vedené Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky.

Takáto mapa bude integrálnou súčasťou geografického informačného systému (GIS) a bude slúžiť ako podklad pre rozhodovaciu činnosť krajským pamiatkovým úradom a rovnako bude podkladom pre spracovanie územných plánov obcí. Archeologická mapa Slovenska s diferencovaným prístupom pre výkon štátnej správy, odborníkov a verejnosť bude tiež obsahovať informácie o už vyťažených územiach a územiach, kde je archeologický výskum nevyhnutný, historické mapovania a LIDAR-ové mapy Slovenska.