Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Vláda posúdi kandidátov SR na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Súdna rada vybrala prorektorku Univerzity Komenského v Bratislave pre legislatívu Máriu Patakyovú.

Bratislava 10. júna (TASR) - Mená dvoch kandidátov, ktorí by mali Slovensko zastupovať na Všeobecnom súde Európskej únie v Luxemburgu, dnes posúdi vláda. Na stôl jej ich doručila Súdna rada SR, ktorá dvojicu adeptov zvolila 28. mája.

Ministri rozhodnú o kandidátovi pre pravidelnú obmenu zástupcov členských štátov únie a o kandidátovi na dodatočného sudcu. V prvom prípade Súdna rada vybrala Juraja Schwarzca, ktorý na luxemburskom súde momentálne pôsobí. O významný justičný post sa uchádza opätovne.

Pozície 12 dodatočných sudcov by sa mali na Všeobecnom súde EÚ vytvoriť v rámci reformy a rozširovania súdu od septembra tohto roku. Jedno z miest v prvej fáze bolo pridelené aj Slovensku. Súdna rada vybrala prorektorku Univerzity Komenského v Bratislave pre legislatívu Máriu Patakyovú.

Vláda sa bude zaoberať tiež návrhom na uskutočnenie rozšíreného summitu premiérov Vyšehradskej štvorky a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda v Bratislave. Schôdzka zavŕši slovenské predsedníctvo vo V4, ktoré na rok preberie Česká republika.

Na programe 166. schôdze je zameranie činnosti Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii, a to aj s budúcoročným predsedníctvom Slovenska v EÚ.

Slovensko si na projekty financované z eurofondov v novom programovom období požičia 600 miliónov eur od Európskej investičnej banky (EIB). Vyplýva to z návrhu na uzavretie dohody medzi bankou a SR z dielne ministerstva financií, ktorý dnes prerokuje vláda.

Rámcový úver od EIB je určený na spolufinancovanie prioritných projektov v rámci Partnerskej dohody SR na roky 2014 až 2020. Ide o operačné programy (OP) Výskum a inovácie, Integrovaná infraštruktúra, Ľudské zdroje, Kvalita životného prostredia, Efektívna verejná správa, Technická pomoc a Integrovaný regionálny OP.

Jednoduchá akciová spoločnosť, oslobodenie od platenia daňovej licencie či startup víza sú niektoré z opatrení, ktoré majú podporiť záujem o podnikanie na Slovensku. Vyplýva to z Koncepcie pre podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému v SR, ktorú ministerstvo financií rovnako predkladá na rokovanie kabinetu.

Rezort v materiáli konštatuje, že efektívnosť slovenských malých a stredných podnikov je v porovnaní s európskymi nízka. Z celkového počtu tohto druhu podnikov v Európskej únii tvoria 1,8 %, no ich pridaná hodnota predstavuje iba 0,6 % a vytvárajú 1,2 % všetkých takto generovaných pracovných miest. Zároveň sa vyznačujú nízkou úrovňou výdavkov na výskum a vývoj a slabou produktivitou.