Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Vláda požiada parlament o súhlas s ďalším predĺžením núdzového stavu

Na snímke uprostred predseda vlády SR Igor Matovič, zľava dole minister obrany SR Jaroslav Naď, minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO), minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády SR pre ekonomiku Richard Sulík a štátnych tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (všetci SaS), archívne foto. Foto: TASR – Martin Baumann

Vláda poukázala na to, že ak by k prolongácii núdzového stavu nedošlo, viedlo by to k násobeniu počtu infekcií.

Bratislava 18. februára (TASR) – Vláda oficiálne požiada Národnú radu (NR) SR o vyslovenie súhlasu s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Kabinet o tom rozhodol na štvrtkovom rokovaní. Návrh vlády ma v pléne odôvodniť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Vláda začiatkom mesiaca rozhodla o tom, že núdzový stav sa predĺži od 8. februára, odobriť to ešte musí parlament. Predbežný termín schôdze, na ktorom majú poslanci odsúhlasiť predĺženie, je 24. február.

Vláda v zdôvodnení návrhu argumentuje, že opätovné predĺženie núdzového stavu si vyžiadala epidemiologická situácia i prognóza jej vývoja. "Súčasný stav potvrdzuje, že rozhodnutie vlády SR o opätovnom predĺžení núdzového stavu je nesvojvoľné, je racionálne a je dôvodné," uviedli predkladatelia. Poukázali na to, že ak by k prolongácii núdzového stavu nedošlo, viedlo by to k násobeniu počtu infekcií.

Zároveň kabinet uisťuje, že si je vedomý svojho záväzku neustále preverovať a vyhodnocovať potrebu ponechania prijatých obmedzení základných práv a slobôd v platnosti.

Vláda pri predĺžení núdzového stavu využila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Legislatíva umožňuje vláde opakovane predlžovať núdzový stav, najviac o 40 dní. Schváliť to však musí aj parlament, najneskôr do 20 dní. Má to byť "ústavná poistka" v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.