Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Vláda prijala Akčný plán ochrany práv menšín a etnických skupín

Ilustračné foto. Foto: TASR – Milan Kapusta

Návrh akčného plánu schválil Výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny, ako aj Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Bratislava 26. októbra (TASR) – Zabezpečiť efektívny, prehľadný a spoľahlivý systém ochrany a podpory práv príslušníkov národnostných menšín a etnických skupín vrátane posilnenia jeho inštitucionálneho zabezpečenia. To je cieľ Akčného plánu ochrany práv osôb patriacich k národnostným menšinám a etnickým skupinám na roky 2016 – 2020, ktorý dnes schválila vláda.

Vychádza z vlani prijatej Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR. Vláda v nej uložila vypracovať akčné plány pre tie zraniteľné a marginalizované skupiny a jednotlivcov, pre ktoré doposiaľ nie sú zabezpečené legislatívne, inštitucionálne rámce, samostatné stratégie a rámce aplikačnej praxe.

Zabezpečiť akčný plán pre túto oblasť dostal na starosť Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny, ktorý ho vypracoval v spolupráci s Výborom pre národnostné menšiny a etnické skupiny a za účasti zástupcov národnostných menšín. Návrh akčného plánu schválil Výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny, ako aj Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Akčný plán stanovuje sedem operačných cieľov zameraných aj na zlepšenie systému podpory kultúry národnostných menšín a etnických skupín, zlepšenie podmienok používania ich jazykov, zabezpečenie účinnejšieho zohľadňovania špecifík ich výchovno-vzdelávacích potrieb alebo zlepšenie informovanosti verejnosti o národnostných menšinách a etnických skupinách prostredníctvom médií. Operačné ciele sú rozpracované na úroveň konkrétnych opatrení a aktivít so stanovením časových rámcov, zodpovedných rezortov, ako aj spolupracujúcich subjektov.

Tvorcovia akčného plánu konštatujú, že najväčšími ohrozeniami sú neinformovanosť verejnosti a samotných príslušníkov národnostných menšín a etnických skupín o ich právach a z toho prameniaci slabší tlak na uplatňovanie ochrany týchto práv. Tiež aj slabá praktická vymožiteľnosť práva v oblasti antidiskriminačnej legislatívy či napríklad limitované financie na podporu rozvoja národnostných menšín a etnických skupín.