Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Samospráva nedoceňuje význam stavu kultúrnych pamiatok

Na snímke zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister financií SR Peter Kažimír, premiér SR Robert Fico, poradca premiéra SR Vladimír Faič, minister vnútra SR Robert Kaliňák a podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny počas rokovania 68. schôdze vlády SR v stredu 14. augusta 2013 v Bratislave. Foto: TASR/AP Photo

Po letnej pauze sa vláda zaoberala viacerými novelami zákona.

Bratislava 14. augusta (TASR) - Súčasný model zabezpečenia štátnej ochrany pamiatkového fondu sa po legislatívnej a organizačnej stránke osvedčil. "Vytvorenie pamiatkového úradu s pracoviskami sa ukázalo ako funkčný a správny krok," konštatuje ministerstvo kultúry.

Ako pripomína, ochrana a využitie pamiatok v pôvodnom prostredí nie je iba záležitosťou pamiatkarov. Je zákonnou povinnosťou vlastníkov sa starať o svoj majetok. Avšak ochrane pamiatok sa v súčasnosti podľa rezortu v čoraz väčšej miere venujú občianske iniciatívy a mimovládne organizácie. "Priame väzby na túto oblasť má aj miestna a regionálna samospráva, ktorá však prevažne význam stavu pamiatok popri iných úlohách nedoceňuje," podčiarkuje MK.

Ministerstvo poukazuje na to, že orgány územnej samosprávy sa pri ochrane kultúrneho dedičstva správajú ako vlastníci obecného majetku alebo majetku samosprávnych krajov, v oblasti nehnuteľných pamiatok však najmä ako stavebné úrady. "V pozícii stavebných úradov sa v mnohých prípadoch územná samospráva neosvedčila, problematická je znalosť právomocí, orientácia v legislatíve či nedostatočná odborná spôsobilosť jej zamestnancov. Odbornú pomoc však poskytujú krajské pamiatkové úrady. Tú územná samospráva nevyužíva vôbec alebo málo, v niektorých prípadoch rozhoduje svojvoľne, nezohľadňujúc ich stanoviská alebo záujmy ochrany pamiatkového fondu," upozorňuje MK.

Na voľby do vyšších územných celkov je vyčlenených takmer 10 mil. eur
Náklady na novembrové voľby do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) by mali dosiahnuť takmer desať miliónov eur. Na tento účel je v rozpočte ministerstva vnútra vyčlenených 8,6 milióna eur a v rozpočte Štatistického úradu SR 1,3 milióna eur. Vyplýva to z návrhu harmonogramu zabezpečenia volieb, ktorý dnes schválila vláda SR.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 9. novembra. V krajoch, v ktorých ani jeden z kandidátov na predsedu nezíska absolútnu väčšinu odovzdaných hlasov, bude druhé kolo volieb. Malo by sa konať v sobotu 23. novembra.

Tohtoročné regionálne voľby budú v poradí štvrté v histórii Slovenska. Prvé sa uskutočnili v roku 2001. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa konajú každé štyri roky. Slovensko má osem samosprávnych krajov.
Taktiež samospráva podľa rezortu často akceptuje rôzne lokálne záujmy, mnohokrát vo väzbe na politické strany, tolerujú sa nepovolené stavby, pričom je len malá ochota postihovať protiprávne konanie. "Vnímame aj problém, ktorý ukazuje nepochopenie možnej pozitívnej úlohy pamiatkového fondu pri miestnych rozvojových programoch, politike zamestnanosti v cestovnom ruchu, rozvoji tradičných remesiel, tiež pri využívaní dodávateľských prác a materiálov pri obnove pamiatkového fondu v rámci regiónu," uvádza sa v koncepcii ochrany pamiatkového fondu. Jej aktualizované prílohy dnes schválila vláda SR. Práve z nich môže samospráva čerpať vo svojich stratégiách pri rozvoji cestovného ruchu a využívaní existujúceho pamiatkového fondu.

Pôvodný návrh koncepcie schválil kabinet ešte v decembri 2011. Prináša prehľad aktuálnej situácie v oblasti ochrany pamiatkového fondu a archeologického dedičstva, ako aj úlohy pre rezort kultúry, vybrané ministerstvá a ústredné orgány štátnej správy. Jej cieľom je zlepšiť fyzický stav pamiatkového fondu. Prílohy však odrážali situáciu do konca roka 2010, preto bola potrebná ich aktualizácia. Zahŕňajú informácie o stave národných kultúrnych pamiatok v SR, Svetovom kultúrnom dedičstve, ako aj zoznam kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy.

Svahové deformácie ohrozujú diaľnice, železnice a tisíce stavieb

Za posledné tri roky sa na Slovensku zaznamenalo vyše 550 nových alebo obnovených svahových deformácií. V súčasnosti tak svahové deformácie ohrozujú takmer 100 kilometrov diaľnic a ciest I. triedy, 62 km železníc, ale aj ropovody, plynovody, vodovody a vyše 30.000 pozemných stavieb. Vyplýva to zo správy envirorezortu, ktorú dnes schválila vláda.

Vzhľadom na nedostatok finančných prostriedkov sa v predchádzajúcich dvoch rokoch realizovala len prvá etapa sanačných prác na lokalitách s najväčším rizikom poškodenia a ohrozenia rodinných domov. Práce sa realizovali v 17 lokalitách, na tento účel sa vyčlenilo asi päť miliónov eur.

Ministerstvo životného prostredia v súčasnosti eviduje 103 lokalít, na ktorých je nevyhnutné vykonať inžinierskogeologický prieskum a následnú sanáciu havarijných zosuvov. Celkové finančné prostriedky potrebné na tieto geologické práce sú vyčíslené vo výške 16,2 milióna eur. V dôsledku nepriaznivých klimatických pomerov v jarných mesiacoch tohto roku pritom počet registrovaných zosuvov stále narastá.

V súčasnosti bolo vybraných 47 prioritných lokalít na realizáciu inžinierskogeologického prieskumu a sanácie havarijných zosuvov a monitoringu skalného zosuvu v Kraľovanoch. Na riešenie prieskumu, sanácie a monitoringu prioritných havarijných zosuvov bude potrebných 5,6 milióna eur.

Úrad splnomocnenca pre národnostné menšiny povedie naďalej M. Jedličková

Vláda dnes schválila dodatok štatútu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny i dodatok štatútu Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktorými sa zabezpečuje činnosť úradu v období do zvolenia nového splnomocnenca. Riadením, usmerňovaním a kontrolovaním činnosti úradu je aj naďalej poverená Mária Jedličková, ktorá túto dočasnú funkciu vykonáva od 1. júla 2013.

Schválený dodatok štatútu splnomocnenca zabezpečuje Jedličkovej tiež mandát dočasného člena rady vlády pre ľudské práva na plnenie úloh splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny a rovnako aj právomoc predsedu Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny (VNMES), ktorý zasadnutia výboru zvoláva.

Schválený dodatok reaguje na skutočnosť, že predchádzajúci splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny László Nagy (Most-Híd) požiadal 5. júna 2013 o uvoľnenie z funkcie, čomu vláda vyhovela na svojom zasadaní 12. júna.

Niektorí vysielatelia získajú výnimku z povinného používania slovenčiny

Niektorí súkromní vysielatelia budú od budúceho roka oslobodení od povinného používania slovenského jazyka vo svojich programoch. Vláda SR dnes schválila novelu zákona o vysielaní a retransmisii, ktorou sa zároveň mení aj zákon o štátnom jazyku.

Táto výnimka sa bude vzťahovať na vysielateľov, ktorí majú licenciu na vysielanie v jednom alebo viacerých úradných jazykoch Európskej únie. Programy tým pádom nemusia prekladať do slovenčiny. Ministerstvo kultúry tak reaguje na pripomienky Európskej komisie (EK), ktorá upozorňuje na to, že Zmluva o fungovaní EÚ garantuje slobodu neobmedzeného poskytovania služieb pre príslušníkov členských krajín, ktorí sa usadili na území iného štátu 28-členného zoskupenia. Novelou sa Slovensko vyhne možnému začatiu konania zo strany EK pre porušenie práva únie.

Žiadosť o takúto licenciu môže však Rada pre vysielanie a retransmisiu zamietnuť v prípade, ak pôjde o regionálne alebo lokálne vysielanie na území, kde nie je dostatočná ponuka iných programových služieb v slovenčine. "Tak bude zabezpečené právo slovenských občanov na prístup k informáciám o dianí v ich regióne alebo meste v štátnom jazyku," konštatuje MK.

Rovnako sa po novom bude môcť vysielať napríklad reklama, čo v súčasnosti nie je možné, v inom jazyku, ako je slovenčina. Avšak musí sa zabezpečiť jej verzia v štátnom jazyku, a to buď titulkovaním, alebo odvysielaním slovenskej jazykovej mutácie.

Pokiaľ zákon momentálne umožňuje zaradiť do televízneho alebo rozhlasového éteru slovenskú jazykovú verziu len bezprostredne po odvysielaní inojazyčného programu, od januára bude takéto určenie poradia na vysielateľovi.