Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Vláda vypovedala zmluvu s Ruskom o zamedzení dvojakého občianstva

Rokovanie vlády. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Zmluva sa v prípade nevypovedania automaticky predlžuje každých päť rokov. Aktuálne obdobie skončí 5. júla 2026.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Vláda schválila vypovedanie zmluvy o zamedzení vzniku dvojakého štátneho občianstva, ktorú v roku 1980 uzavrela Československá socialistická republika a Zväz sovietskych socialistických republík. Zmluva zamedzuje deťom, ktoré sa narodili občanovi Ruska a občanovi Slovenska, prijať obe štátne občianstva, čo je podľa Ministerstva vnútra SR v rozpore s Ústavou SR. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

"V dôsledku sukcesie Slovenskej republiky do medzinárodných zmlúv po zániku Českej a Slovenskej Federatívnej republiky je zmluva považovaná za platnú vo vzájomných vzťahoch medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou a v súčasnosti sa uplatňuje iba vo vzťahu k Ruskej federácii. V praxi sa zmluva uplatňuje len zo strany Slovenskej republiky," uviedlo ministerstvo vnútra.

Zmluva sa v prípade nevypovedania automaticky predlžuje každých päť rokov. Aktuálne obdobie skončí 5. júla 2026.

Dokument bráni deťom pochádzajúcim zo zmiešaných slovensko-ruských párov, aby získali obe občianstva. Ministerstvo vnútra, ktoré návrh na vypovedanie zmluvy predložilo, uvádza, že takéto odoberanie občianstva je v rozpore s dohovorom Európskej únie o občianstve, ktorého zmluvnou stranou je aj SR.

Rezort uviedol, že predpis je v rozpore aj s Ústavou SR, pretože slovenský občan podľa nej nesmie byť proti svojej vôli občianstva zbavený. "Zmluva je rovnako v rozpore s článkom 15 Všeobecnej deklarácie ľudských práv, pretože nikto nemôže byť svojvoľne zbavený svojho štátneho občianstva ani práva na zmenu štátneho občianstva," napísal predkladateľ v materiáli.

Ministerstvo v materiáli upozornilo, že vypovedanie zmluvy musí byť druhej strane, teda Ruskej federácii, doručené najneskôr 4. februára 2026. Zrušenie dokumentu musí ešte schváliť parlament a podpísať prezident SR.