Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Slovensko

Vláda schválila zriadenie veľvyslanectiev v Austrálii a Bruseli

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Zriadenie veľvyslanectiev sa má zrealizovať do konca júna.

Bratislava 29. mája (TASR) - Sieť zastupiteľských úradov SR v zahraničí sa opätovne rozšíri aj o ambasády v austrálskom hlavnom meste Canberra a belgickom Bruseli. Vyplýva to z návrhu úpravy siete zastupiteľských úradov SR v zahraničí, ktorý v stredu schválila vláda. Zriadenie veľvyslanectiev sa má zrealizovať do konca júna.

"Cieľom materiálu je dosiahnuť efektívnejšie presadzovanie zahranično-politických záujmov Slovenskej republiky," objasnilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Upozornilo, že v oboch prípadoch obnovenia zastupiteľských úradov vychádzalo z hľadiska multilaterálnych, ekonomických i kultúrnych záujmov SR, poskytovania konzulárnej asistencie a zabezpečovania spolupráce s krajanskou komunitou.

Rezort diplomacie ďalej vysvetlil, že v oboch prípadoch je súčasné zabezpečenie agendy zastupiteľských úradov nedostatočné vzhľadom na dynamiku a intenzitu bilaterálnych vzťahov. V prípade Austrálie poukázal na nárast obchodnej výmeny i potenciál ekonomickej diplomacie v oblasti obranného priemyslu a letectva. Znovuobnovený zastupiteľský úrad v Canberre bude mať akreditáciu pre Austrálsky zväz, Nový Zéland a ďalšie štáty Tichomoria.

Obnovenie zastupiteľského úradu v Bruseli považuje MZVEZ za dôležité, pretože v Belgicku a krajinách Beneluxu sa koncentrujú dôležité medzinárodné inštitúcie i centrá obchodu, takisto kultúry a kreatívneho priemyslu. "Znovuotvorenie zastupiteľského úradu v Belgickom kráľovstve so sídlom v Bruseli na úrovni veľvyslanectva bude predstavovať impulz pre hľadanie nových možností, ako reláciu oživiť a sústrediť sa na dialóg nielen na vládnej, ale aj parlamentnej úrovni," uviedlo ministerstvo. Dodalo, že Belgické kráľovstvo patrí medzi popredných investorov v SR, osobitný význam má aj spolupráca s belgickými regionálnymi entitami v oblasti školskej a vedecko-technickej spolupráce.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár v súvislosti s opätovným obnovením veľvyslanectva v Austrálii zdôraznil ekonomický rozmer diplomacie a potenciál, ktorý predstavuje v oblasti spolupráce rozvinutá austrálska ekonomika. Poukázal však aj na snahu zabezpečiť patričnú starostlivosť o veľkú krajanskú komunitu i asistenciu pre slovenských občanov v Austrálii. "Ak doteraz boli tieto úlohy suplované veľvyslanectvom v japonskom Tokiu, ktoré je vzdialené približne 8000 kilometrov, je jasné, že v prípade problémov, do ktorých sa slovenskí občania mohli v Austrálii dostať, nemali k dispozíciu promptnú pomoc," upozornil. Podobný argument platí aj v prípade obnovenia veľvyslanectva v Bruseli. "Veľvyslanectvo v Haagu, ktoré prebralo agendu, nemalo dostatočné kapacity, aby nahradilo veľvyslanectvo v Bruseli," upozornil. Oznámil, že na miesta veľvyslancov už má rezort vybraných ľudí.

Minister takisto potvrdil, že v súčasnosti sa analyzuje sieť zastupiteľských úradov SR v zahraničí. Budúce rozširovanie siete sa podľa Blanára bude orientovať do oblastí, kde je veľký záujem o ekonomickú spoluprácu – poukázal konkrétne najmä na indo-pacifický región.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Belgickom kráľovstve so sídlom v Bruseli bol na úrovni veľvyslanectva zrušený k 31. marcu 2022, jeho agendu prevzal zastupiteľský úrad v holandskom Haagu. V Bruseli fungoval generálny konzulát SR.

Veľvyslanectvo v austrálskej Canberre zrušila vláda ku koncu roka 2022, v Sydney zároveň zriadila generálny konzulát. Agendu zastupiteľského úradu prebralo veľvyslanectvo v japonskom Tokiu. Po opätovnom zriadení veľvyslanectva v Canberre bude naďalej fungovať aj generálny konzulát v Sydney. "Patrí k najvyťaženejším konzulárnym úradom vzhľadom na to, že v Austrálskom zväze a na Novom Zélande žije početná krajanská komunita," vysvetlilo MZVEZ.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.