
Pre rok 2025 sú na dvojstrannú rozvojovú spoluprácu vyčlenené prostriedky v hodnote necelých 23 miliónov eur.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR ako predkladateľ návrhu potvrdilo, že v nadväznosti na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe bude pomoc poskytovaná aj tomuto regiónu so zameraním na dosahy konfliktov v Sýrii, Libanone a Iraku. "V roku 2025 bude takisto vyhlásená pilotná výzva v rámci nového samostatného tematického programu zameraného na riešenie relevantných výziev spojených so životným prostredím, zmenou klímy a s obehovou ekonomikou, určená pre programové krajiny Keňu, Moldavsko a Gruzínsko," dodáva MZVEZ v predloženom materiáli.
Pre rok 2025 sú na dvojstrannú rozvojovú spoluprácu vyčlenené prostriedky v hodnote necelých 23 miliónov eur, z čoho 83 percent predstavujú prostriedky v kapitolách rezortu financií a zahraničných vecí. Rezort diplomacie v materiáli v tejto súvislosti pripomína, že SR výrazne zaostáva v plnení svojho medzinárodného záväzku dosiahnuť podiel oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) na hrubom národnom dôchodku vo výške 0,33 percenta do roku 2030. "Pokrok v tejto oblasti nepredpokladáme ani v roku 2025 z dôvodu konsolidácie a deficitu na úrovni 4,7 percenta hrubého domáceho produktu," konštatuje rezort upozorňujúc, že v spomínanom ukazovateli sa SR dlhodobo pohybuje okolo úrovne 0,13 - 0,15 percenta a umiestňuje sa na posledných priečkach spomedzi členských krajín EÚ, ako aj členov Výboru OECD pre rozvojovú pomoc.
"Okrem ambície zvýšiť prostriedky na rozvojovú pomoc ostáva stále aktuálnou výzvou neustále zvyšovanie verejného povedomia o význame rozvojovej spolupráce pod značkou SlovakAid," priznáva MZVEZ. Upozorňuje, že rozvojová spolupráca ako súčasť zahraničnej politiky predstavuje nástroj, ktorým SR ako zodpovedný člen medzinárodnej komunity prispieva k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030 vo svete a spolupodieľa sa na riešení globálnych výziev.
"Prioritou pre nás zostáva zodpovedné a efektívne smerovanie rozvojovej spolupráce tam, kde ju naši partneri najviac potrebujú. Prispievame tak k udržateľnému rozvoju a riešeniu globálnych výziev, ktoré majú vplyv aj na samotné Slovensko, ako napríklad pri nelegálnej migrácii, kde chceme aktívne pomáhať pri riešení jej príčin," vyhlásil k schválenému návrhu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) s tým, že rezort diplomacie je na Slovensku koordinátorom a prostredníctvom Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) aj hlavným realizátorom dvojstrannej rozvojovej spolupráce.
Minister tiež informoval, že rezort zahraničných vecí podporí v roku 2025 intenzívnejšie zapájanie podnikateľskej sféry v tejto oblasti. "Chceme firmám pomôcť preniknúť na rozvojové trhy, kde sa môžu prostredníctvom nástroja na podporu nových podnikateľských partnerstiev jednoduchšie uplatniť a s pomocou svojich špecializovaných produktov a služieb zapájať do výziev a tendrov medzinárodných organizácií či finančných inštitúcií. Podporíme tým nielen miestne trhy a zamestnanosť, ale najmä našu ekonomiku," priblížil šéf slovenskej diplomacie.