Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 29. marec 2025Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Vo veku 74 rokov zomrel bývalý minister kultúry, spisovateľ Ivan Hudec

Portrét bývalého ministra kultúry SR Ivana Hudeca. 28. februára 1996 Foto: TASR - Archív
Minister kultúry SR Ivan Hudec prijal 25. mája v Bratislave popredného kirgizského spisovateľa Čingiza Ajtmatova, ktorý je na návšteve SR na pozvanie Národného literárneho centra (NLC). Na snímke je I. Hudec (vľavo) a Č. Ajtmatov počas rozhovoru. Foto: TASR - Pavol Funtál

Hudec písal najmä romány a poviedky. Ťažisko jeho literárnych aktivít spočívalo v oblasti prózy.

Bratislava 7. februára (TASR) - Vo veku 74 rokov zomrel v pondelok bývalý minister kultúry, slovenský spisovateľ Ivan Hudec. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Matice slovenskej (MS) Veronika Grznárová.

Ivan Hudec vyštudoval medicínu a počas štúdia bol spoluzakladateľom študentského divadielka malých javiskových foriem Divadla u Rolanda, kde pôsobil ako autor, režisér, herec a organizátor. Po ukončení štúdia pracoval ako lekár v Žiline, Bratislave a Čadci. Po roku 1989 sa začal venovať politike, v rokoch 1990 - 1994 bol poslancom SNR, v rokoch 1994 až 1998 ministrom kultúry SR.

Na archívnej snímke bývalý minister kultúry Ivan Hudec pred podpisovaním prezenčnej listiny. 25. augusta 1998, Bratislava
Foto: TASR - Ivan Majerský


Písal najmä romány a poviedky. Spoločne s Petrom Valom napísal trilógiu z veľkomoravského obdobia Knieža (1986), Bratia (1988), Kráľ Svätopluk (1990). Ťažisko jeho literárnych aktivít spočívalo v oblasti prózy. Napísal tiež román Hriešne lásky osamotených mužov (1979), zbierku poviedok Bozk uličníka (1981), román Ako chutí zakázané ovocie (1981), historický román Pangharty (1985) či románové novely Čierne diery (1985), Experiment "láska" 1989. Jeho prozaické diela vyšli v českom, maďarskom, poľskom, ruskom a ukrajinskom preklade.


Profil spisovateľa a bývalého ministra kultúry Ivana Hudeca


Ivan Hudec sa narodil 10. júla 1947 v Nitre. V rokoch 1962 až 1966 študoval na Strednej priemyselnej škole chemickej v Bratislave. Po maturite pokračoval v štúdiu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (LF UK), úspešne ho ukončil v roku 1972.

Pôsobil na viacerých pracoviskách ako praktický lekár, pedagóg, vedecký i riadiaci pracovník. V rokoch 1972 – 1973 bol lekárom v Žiline, v období rokov 1973 – 1975 pracoval v Nemocnici L. Dérera v Bratislave na Kramároch. Stal sa odborným asistentom na Katedre radiodiagnostiky LF UK (1975 – 1978), bol pracovníkom Výskumného ústavu humánnej bioklimatológie v Bratislave (1978 – 1982).

V rokoch 1982 – 1985 bol primárom Okresného ústavu národného zdravia v Čadci, napokon vykonával funkciu námestníka riaditeľa v Diagnosticko-liečebnom ústave (1985 – 1990). Publikoval viac ako 50 odborných prác doma i v zahraničí, okrem iného vypracoval metodiku počítačového zberu dát pre rádiodiagnostiku, organizačné postupy na určenie výkonov praktického lekára.

Už počas štúdia na LF UK bol spoluzakladateľom študentského divadielka malých javiskových foriem – bratislavského Divadla u Rolanda, kde pôsobil ako autor, režisér, herec a organizátor. Spoločne s Petrom Belanom spoluautorsky pripravil 11 hier, z nich bola najúspešnejšia hra Ostrovy (1974, knižne vyšla až v roku 1992 spolu s ďalšími dvoma hrami pod názvom Triptych o Ďzure, Ostrovoch a Dravcovi). Neskôr sa dramatickej tvorbe venoval iba príležitostne.



Ako prozaik knižne debutoval románom Hriešne lásky osamotených mužov (1979), nasledovali zbierky poviedok Bozk uličníka (1981), román Ako chutí zakázané ovocie (1981), historický román Pangharty (1985), románová novela Čierne diery (1985), ďalšia zbierka poviedok Záhadný úsmev štrbavého anjela (1987) a tiež novela Experiment "láska" (1989).

Spoločne s Petrom Valom napísali dramatickú trilógiu z veľkomoravského obdobia Knieža (1986), Bratia (1988), Kráľ Svätopluk (1990).

Je autorom historizujúcej grotesky Praotec Samo (1990), kníh Biela pani, mŕtvy pán… (s Petrom Jarošom, 1992) či Báje a mýty starých Slovanov (1994). Jeho prozaické diela vyšli v českom, maďarskom, poľskom, ruskom či ukrajinskom preklade. Ako kultúrny a politický publicista popri príspevkoch v periodikách napísal knižku politických komentárov Slovensko vlasť moja (1994).

V prvých slobodných voľbách v júni 1990 ho zvolili za poslanca Slovenskej národnej rady, kandidoval za Komunistickú stranu Slovenska, ktorá sa pretransformovala na Stranu demokratickej ľavice (SDĽ). Za SDĽ sa uchádzal o hlasy voličov aj v roku 1992, v Národnej rade (NR) SR však pôsobil ako nezávislý poslanec a podporoval vládne Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara.

V predčasných voľbách v roku 1994 už kandidoval za HZDS. V tretej vláde premiéra Mečiara sa stal ministrom kultúry, funkciu vykonával počas celého volebného obdobia – od 13. decembra 1994 do 29. októbra 1998. Zároveň pôsobil na postoch predsedu Rady vlády SR pre masmédiá, člena Rady vlády pre národnosti a člena Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog.

Poslancom za v tom čase už opozičné HZDS bol aj v ďalšom volebnom období (1998 – 2002). Pôsobil ako externý kultúrny radca vyššieho územného celku Trenčianskeho samosprávneho kraja. Vykonával aj súkromnú lekársku prax a bol majiteľom vydavateľstva Print-Servis (1992 – 2012).

Ivan Hudec bol nositeľom najvyššieho štátneho vyznamenania Rad Andreja Hlinku I. triedy (1998), laureátom viacerých literárnych cien, získal ocenenie Osobnosť Kysúc – za celoživotné dielo (2011). Bol členom Spolku slovenských spisovateľov. Žil v Bratislave, bol ženatý, má tri deti: dcéry Alexandru, Barbaru a syna Gregora (1975).

Takáč: Nemáme potvrdenú ďalšiu farmu, kde by sa vyskytla slintačka

Takáč pripomenul, že hovädzí dobytok, kozy, ovce a ošípané je nutné v prípade potvrdených ohnísk utratiť v trojkilometrovej kružnici aj v domácich chovoch, kde je potenciál šírenia vírusu vysoký.

- Miliardár Elon Musk v piatok sľúbil darovať po jednom milióne dolárov dvom náhodným voličom v americkom štáte Wisconsin, ktorí podpíšu jeho petíciu proti „aktivistickým sudcom“.

- Hokejisti Zvolena postúpili do semifinále play off Tipos extraligy. V šiestom stretnutí štvrťfinále uspeli nad Spišskou Novou Vsou 3:0 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy. O svojom víťazstve rozhodli až v tretej tretine, keď víťazný gól zaznamenal Andrej Kudrna.

- Hokejisti Košíc postúpili do semifinále play off Tipos extraligy. V piatkovom šiestom stretnutí štvrťfinále uspeli na ľade Trenčína 7:2 a v sérii triumfovali 4:2 na zápasy.

- Pre požiadavky členov krízového štábu na zabránenie šírenia slintačky a krívačky (SLAK) bude pravdepodobne zvolané mimoriadne zasadnutie vlády.

- Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval všetky strany v Južnom Sudáne na zloženie zbraní po tom, čo v krajine vzrástli obavy z opätovného rozhorenia občianskej vojny.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že Izrael bude pri akejkoľvek hrozbe pre svoju krajinu pokračovať v útokoch po celom Libanone.

- Na Slovensku nie je potvrdená žiadna ďalšia farma, kde by sa vyskytlo ochorenie slintačky a krívačky. Vláda spravila opatrenia voči tejto nákaze včas a rýchlo.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou k opozičnej novele zákona o vysokých školách z dielne PS.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) sa chce zamerať na podporu vedy a výskumu na Slovensku.

- Prezidenta SR Petra Pellegriniho počas oficiálnej návštevy Albánska v piatok prijal jeho náprotivok Bejram Begaj. Na spoločnej tlačovej konferencii Pellegrini vyjadril Albánsku jednoznačnú podporu v integračnom procese do EÚ.

- V časti územia Olomouckého kraja platí od piatkového poludnia stav nebezpečenstva pre šíriacu sa kontamináciu toxickým benzénom po februárovej havárii vlaku s cisternami.

- Taliansky futbalový tréner Carlo Ancelotti sa na budúci týždeň postaví pred súd v Madride. Vypovedať bude v súvislosti s obvineniami z daňových podvodov.

- Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) víta iniciatívu ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) uzákoniť právo detí na sprievod v nemocnici, no očakáva viac.

- Pacienti za minulý rok z fakultných a univerzitných nemocníc najlepšie hodnotia Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP Ružomberok. Zo všeobecných nemocníc má najlepšie hodnotenie Nemocnica svätého Michala v Bratislave.

- Štvorica mladých Slovákov sa umiestnila na prvom mieste v najväčšej írskej kybersúťaži ZeroDays CTF v Dubline.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtý deň rokovania 33. schôdze návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Polícia vzniesla obvinenie voči 51-ročnému vodičovi, ktorý 26. marca večer v obci Prietržka (okres Skalica) nezvládol riadenie a s autom zišiel mimo cesty, kde sa prevrátil na bok. Policajti muža podrobili dychovej skúške, nafúkal 3,06 promile.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Albánska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyjadril vo štvrtok obavy ohľadne stability v Turecku po tom, čo tamojšie úrady zasiahli voči protestom v krajine. Washington chce podľa Rubia pracovať s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

- V Nitre v noci na piatok vypukol požiar internátu Spojenej školy Slančíkova. Z budovy bolo evakuovaných 237 osôb. Niektorým z nich bola poskytnutá predlekárska prvá pomoc z dôvodu intoxikácie splodín horenia.