Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Slovensko

Vo veku 78 rokov zomrel moderátor a publicista Michal Tvarožek

Na archívnej snímke ocenený v kategórii rozhlasový publicista Michal Tvarožek. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Prvý raz zaznel jeho charakteristický hlas z éteru v dramatických augustových dňoch roku 1968.

Bratislava 7. januára (TASR) - Vo veku 78 rokov zomrel vo štvrtok ráno po krátkej a ťažkej chorobe moderátor, publicista a redaktor Michal Tvarožek. TASR informáciu potvrdila jeho manželka Katarína Tvarožková.

Tvarožek sa narodil 19. decembra 1942 v Bratislave. Po vpáde vojsk v auguste 1968 robil v uliciach Bratislavy rozhovory, ankety, situačné správy a dostával ich do vysielania. Po novembri 1989 spoluzakladal spravodajskú reláciu Rádiožurnál. Robil živé prenosy z významných udalostí, ako boli inaugurácie prezidentov či napríklad návšteva pápeža Jána Pavla II.

Získal viacero ocenení, napríklad ocenenie Literárneho fondu "za významný prínos slovenskej žurnalistike a za dlhoročnú novinársku tvorbu na vysokej profesionálnej úrovni".





Profil moderátora a publicistu Michala Tvarožka


Michal Tvarožek sa narodil 19. decembra 1942 v Bratislave. Absolvoval Právnickú fakultu UK, ale ako sám hovoril, veľa právu neublížil, lebo po deviatich mesiacoch práce na právnom oddelení vtedajšieho GR Priemstav sa prihlásil na konkurz do Slovenského rozhlasu. Uspel a od 1. mája 1968 sa stal jeho zamestnancom. Rozhlasovému mikrofónu zostal verný takmer 50 rokov, do apríla 2016, keď musel prácu s mikrofónom pre vážne zdravotné problémy zanechať.

Prvý raz zaznel jeho charakteristický hlas z éteru v dramatických augustových dňoch roku 1968. V uliciach Bratislavy nahrával rozhovory a ankety, pripravoval situačné správy. V budove rozhlasu na Zochovej ulici v Bratislave sa udomácnil na takmer dve desiatky rokov v ekonomickej redakcii a v redakcii vedy a techniky. Až prišiel November 1989 a s ním – ako ich charakterizoval - "hviezdne okamihy histórie". To už stál Michal Tvarožek v rozhlasovej "obrátenej pyramíde" pri zrode novej spravodajskej relácie Rádiožurnál.

Od začiatku sa stal jej moderátorom, bol parlamentným spravodajcom, reportérom, robil živé prenosy z významných udalostí, ako boli inaugurácie prezidentov či napríklad návšteva pápeža Jána Pavla II., vznik SR a jej prijatie do OSN, vstup do EÚ, ale aj mnoho ďalších. Popri tom autorsky pripravoval a moderoval občas aj Dobré ráno, Kontakty a najmä obľúbenú Nočnú pyramídu.

Jeho hlas poznajú rozhlasoví poslucháči tiež z vlastnej talkshow Vec verejná, ktorá sa vysielala od roku 2004. Týždeň čo týždeň sa v nej takmer 15 rokov rozprával s významnými osobnosťami politického, kultúrneho či vedeckého života. "Boli to neopakovateľné a nezabudnuteľné stretnutia so zaujímavými ľuďmi," povedal v jednom z rozhovorov Michal Tvarožek. Za túto reláciu dostal významné ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii publicistika za rok 2013.

Za svoju rozhlasovú prácu získal Michal Tvarožek mnoho ocenení. Napríklad v poslucháčskych anketách o najlepšieho rozhlasového moderátora trikrát Krištáľový mikrofón v kategórii spravodajstva a v roku 2018 si prevzal Cenu Romana Kaliského za významný prínos slovenskej žurnalistike, ktorou Literárny fond ocenil zároveň jeho dlhoročnú novinársku tvorbu na vysokej profesionálnej úrovni.

"Pre mňa by bolo neuveriteľné odísť z toho média. Treba preskákať všetky nepríjemné veci, zabudnúť na to, možno si aj vnútorne povedať - odídem, ale je to pupočná šnúra, ktorá nepustí. Bolo to krásne obdobie, keď to rádio naozaj niečo znamenalo, malo nádherný zvuk a veľmi veľa odoziev a držania palcov, boli to krásne časy," povedal pre TASR Michal Tvarožek, ktorý zostal celý svoj tvorivý život verný jednému jedinému médiu - Slovenskému rozhlasu.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.