Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. február 2025Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Slovensko

Vo veku 89 rokov zomrel politik I. Čarnogurský

Ivan Čarnogurský na 22. schôdzi SNR 24. februára 1992 v Bratislave. Foto: TASR

Po novembrových udalostiach v roku 1989 Ivan Čarnogurský patril spolu s bratom Jánom Čarnogurským k zakladajúcim členom KDH.

Bratislava 9. novembra (TASR/Teraz.sk) - Vo veku 89 rokov zomrel politik a spoluzakladateľ KDH Ivan Čarnogurský. Upozornili na to noviny.sk. TASR informáciu potvrdilo KDH.

"Ivan Čarnogurský sa spolupodieľal na formovaní hnutia a základných kresťanských, demokratických a národných pilieroch, o ktoré sa hnutie opiera dodnes," uviedla pre TASR hovorkyňa KDH Lenka Halamová s tým, že mu ďakujú za dlhoročnú službu.

Ivan Čarnogurský sa narodil 27. mája 1933 v Bratislave. Študoval na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave aj na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Po skončení štúdia pôsobil ako inžinier na viacerých pozíciách.

Po novembrových udalostiach v roku 1989 patril spolu s bratom Jánom Čarnogurským k zakladajúcim členom KDH. Po prvých slobodných voľbách v roku 1990 sa stal poslancom a podpredsedom Slovenskej národnej rady.

V rokoch 1990 až 1995 bol generálnym riaditeľom podniku Hydrostav Bratislava. Po odchode bol až do roku 2002 riaditeľom bratislavskej firmy Ipec Projekt.

Na archívnrj snímke spoluzakladateľ KDH Ivan Čarnogurský reční na sneme KDH v Nitre, ktorý sa konal pri príležitosti 25. výročia založenia tohto politického hnutia, 21. februára 2015.
Foto: TASR - Henrich Mišovič



Profil Ivana Čarnogurského, spoluzakladateľa KDH a bývalého riaditeľa Hydrostavu


Ivan Čarnogurský sa narodil 27. mája 1933 v Bratislave. Študoval na Slovenskej vysokej škole technickej (dnešnej Slovenskej technickej univerzite) v Bratislave a tiež na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Po skončení štúdií pôsobil v rokoch 1958 - 1989 ako inžinier na viacerých pozíciách. V rokoch 1969 – 1970 riadil výstavbu letiska v Iraku v meste Násiríja.

Po novembrových udalostiach v roku 1989 patril spolu s bratom Jánom Čarnogurským k zakladajúcim členom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Dňa 30. novembra 1989 zverejnil kresťanský disident na Slovensku výzvu na zakladanie kresťanskodemokratických klubov. Jedným z vyzývateľov bol aj Ivan Čarnogurský.

Ustanovujúci snem KDH sa uskutočnil 17. februára 1990. Ivan Čarnogurský sa stal členom jeho predsedníctva. Neskôr pôsobil aj ako predseda vajnorského kresťanskodemokratického klubu.

Po prvých slobodných voľbách v roku 1990 sa stal poslancom a podpredsedom Slovenskej národnej rady (SNR). Na ustanovujúcej schôdzi SNR, ktorá sa konala 26. júna 1990, bol zvolený za jedného z piatich podpredsedov SNR.

Vo voľbách v roku 1992 bol zvolený za KDH za poslanca Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia, kde pôsobil až do rozpadu Československa v roku 1993.

V marci 1990 sa stal Ivan Čarnogurský generálnym riaditeľom podniku Hydrostav Bratislava. V tejto funkcii pôsobil do 12. júna 1995 a podieľal sa okrem iného na výstavbe plavebných komôr v Egypte na rieke Níl. Po odchode z Hydrostavu bol v rokoch 1995 - 2002 riaditeľom bratislavskej firmy Ipec Projekt.

Firmu KORS Bratislava viedol v roku 2002 a od roku 2003 bol členom predstavenstva East-West Economic Club Bavaria. V roku 2004 pôsobil aj v organizácii European Economic Senate. Bol tiež prezidentom Zväzu priemyselných podnikateľov Slovenska, zastával aj post podpredsedu Republikovej únie zamestnávateľov a v roku 2011 sa postavil na čelo čínsko-slovenskej spoločnosti European Investment Traskontinental.

Blanár hovoril v Bruseli s belgickým ministrom o prípade Chovanec

Jozef Chovanec (38) zomrel v nemocnici v Belgicku 27. februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi.

- Kremeľ sa v utorok odmietol vyjadriť k voľne dostupným údajom, ktoré zverejnil ruský nezávislý spravodajský portál Mediazona a ruská BBC. Podľa nich zahynulo vo vojne na Ukrajine už vyše 95.000 ruských vojakov.

- Koaličná SNS vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby preveril okolnosti hlasovania na Valnom zhromaždení OSN, kde zástupca Slovenska hlasoval za uznesenie, ktoré navrhla Ukrajina.

- Súdna rada SR by mohla ako kolektívny orgán podávať disciplinárne návrhy na sudcov.

- V cele policajného zaistenia skončil 28-ročný muž, ktorý v pondelok po polnoci viedol vozidlo v Snine. Ako TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, policajná hliadka ho zastavila pre neprimerane pomalú jazdu.

- Žilinská posádka leteckých záchranárov zasahovala v utorok popoludní v obci Skalité (okres Čadca), kde sa prevrátil traktor.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ v Bruseli hovoril so svojím novým belgickým náprotivkom Maximom Prévotom o prípade slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý v Belgicku zomrel na následky spôsobených zranení.

- Slovenské národné múzeum (SNM) - Spišské múzeum v Levoči má v zbierkach dielo pochádzajúce z tvorby renesančného sochára Donatella.

- Francúzsky futbalista Karem Benzema považuje za top hráča všetkých čias Brazílčana Ronalda. Reagoval tak na vyjadrenia Portugalčana Cristiana Ronalda, ktorý označil za najlepšieho a najkomplexnejšieho hráča histórie sám seba.

- Ukrajinský parlament v utorok prijal uznesenie, ktorým potvrdil legitimitu prezidenta Volodymyra Zelenského po predchádzajúcom neúspešnom pokuse z pondelka.

- Polícia odmietla trestné oznámenie týkajúce sa poslanca Národnej rady SR Tomáša Szalaya (SaS), podľa ktorého mal spôsobiť všeobecné ohrozenie očkovaním proti COVID-19.

- Európske zamestnanecké rady by mohli pomôcť ku skvalitneniu a zlepšeniu pracovných podmienok aj pre slovenských zamestnancov pracujúcich v nadnárodných firmách.

- Odhadované náklady na obnovu hospodárstva Ukrajiny tri roky po ruskej invázii stúpli o viac než sedem percent na 524 miliárd dolárov, čo je takmer trojnásobok jej očakávaného hospodárskeho výkonu v roku 2024.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) považuje novelu zákona o sudcoch a prísediacich za škodlivú.

- Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach vykonali prvú plne endoskopickú operáciu mitrálnej chlopne pomocou 3D endoskopickej veže na Slovensku.

- Francúzsko je pripravené nasadiť svoje stíhačky nesúce jadrové zbrane do Nemecka na ochranu Európy v prípade, že sa Spojené štáty rozhodnú z kontinentu stiahnuť svoje sily.

- Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v pondelok (24. 2.) zadržal a obvinil policajta zaradeného v rámci Trenčianskeho kraja.

- K mimoriadnej udalosti vo Vojenskom a technickom skúšobnom ústave (VTSÚ) Záhorie došlo v utorok ráno pri skúšobných streľbách. Zranili sa dve osoby. Skonštatoval to minister obrany SR Robert Kaliňák.

- Obec Kolačkov (okres Stará Ľubovňa) aktuálne nemá kam presťahovať obyvateľov rómskej osady, ktorú ohrozuje zosúvajúci sa svah.

- Pápež František, ktorý sa v nemocnici lieči na obojstranný zápal pľúc, si počas noci dobre oddýchol, uviedol v utorok Vatikán.