Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Slovensko

Vo Vysokých a Západných Tatrách je zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná snímka Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Hlavným lavínovým problémom zostáva previaty sneh z posledného sneženia.

Liptovský Hrádok 19. januára (TASR)- Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier pretrváva v sobotu zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej stupnice. V ostatných pohoriach je mierne lavínové nebezpečenstvo.

"Situácia sa vplyvom predchádzajúceho oteplenia a následne ochladenia všeobecne zlepšila, i keď určité lavínové riziko pretrváva naďalej," informoval ďalej Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Hlavným lavínovým problémom podľa neho zostáva previaty sneh z posledného sneženia, ktorý je uložený najmä na záveterných svahoch východných, juhovýchodných a južných expozícií, kde vytvoril doskový sneh rôznej tvrdosti, snehové vankúše a preveje. "Uvoľnenie doskových lavín, najmä v spomenutých expozíciách, je možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Ojedinele je možný výskyt aj menších a stredných spontánnych lavín na strmých svahoch," upozornil.

V sobotu ráno sa naplno prejavilo ochladenie, teplota vzduchu klesla na mínus osem až mínus 17 stupňov Celzia. Bolo bezvetrie alebo fúkal len mierny premenlivý vietor s rýchlosťou do piatich metrov za sekundu.

Za posledných 24 hodín pripadlo väčšinou len do päť centimetrov nového suchého snehu. No počas posledného sneženia pripadlo od 30 do 80 centimetrov snehu, ktorý bol silným severozápadným vetrom prefúkaný do záveterných, hlavne južných a juhovýchodných svahov a do pásma lesa. Horské hrebene a rebrá sú často vyfúkané do tvrdého snehového podkladu. Na krajoch horských hrebeňov sú vytvorené snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. Celková výška snehu dosahuje nadpriemerné hodnoty, v stredných polohách je do 180 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 150 až 250 centimetrov. Viac snehu na danú nadmorskú výšku je v severozápadných pohoriach, Malej Fatre, Západných Tatrách, najmenej vo východnej časti Nízkych Tatier.

V noci bolo v Oravskej Lesnej –19,4 C, doposiaľ najnižšia teplota zimy


Doposiaľ najnižšiu teplotu vzduchu počas tejto zimy (s výnimkou horských staníc), -19,4 stupňa Celzia, zaznamenali meteorológovia počas uplynulej noci v Oravskej Lesnej. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Za pokles teplôt môže podľa meteorológov aj zmenšenie oblačnosti a postupné zoslabnutie vetra. "Teplota vzduchu tak výrazne klesala, najmä na snehovej pokrývke, ktorú bolo možné identifikovať aj na nočnej družicovej snímke vďaka mesačnému svitu. V Žilinskom kraji, na Horehroní a na Spiši teplota miestami klesla pod –15 stupňov C s minimom v Oravskej Lesnej -19,4 stupňov C. To je doposiaľ najnižšia teplota, ktorú sme túto zimu zaznamenali (okrem horských staníc),” uvádza SHMÚ.

Meteorológovia očakávajú, že noc na nedeľu (20.1.) taká chladná nebude, keďže by malo byť viac oblačnosti a ojedinele sa môže vyskytnúť aj sneženie. V budúcom týždni by sa však podľa SHMÚ podobne chladné noci mali vrátiť.