Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Vodohospodárska výstavba podpísala zmluvu na dodanie dvoch žeriavov

Na snímke hore zľava podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS), mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Talianskej republiky v SR Gianclemente De Felice, dole zľava generálny riaditeľ štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VV) Peter Molda a splnomocnenec spoločnosti Cimolai Fabio Stramana podpisujú zmluvy v súvislosti s kúpou nových žeriavov počas tlačovej konferencie vo Vodnej elektrárni Gabčíkovo vo štvrtok 28. novembra 2024. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Taraba poukázal na to, že bez žeriavov sa nedajú vymeniť turbíny vo vodnej elektrárni.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) podpísal zmluvu na dodanie dvoch portálových žeriavov s talianskou spoločnosťou Cimolai Technology. Cena žeriavov je 12,5 milióna eur. Slúžiť budú Vodnému dielu Gabčíkovo na vyťahovanie naplavenín po povodniach a vyberanie častí turbín zo strojovne. Na tlačovej konferencii o tom vo štvrtok informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) a riaditeľ VV Peter Molda.

Žeriavy, ktoré chce VV vymeniť, sú z roku 1988 a 1989. "Dnešok je pre VV prvý a dôležitý krok modernizácie elektrárne na Gabčíkove. Som rád, že sa nám na štvrtý pokus podarilo v medzinárodnom tendri vybrať dodávateľa," povedal Molda. Tvrdí, že hodnota zákazky bola nižšia o dva milióny eur.

Ocenil aj taliansku firmu, ktorá má podľa neho skúsenosť s výstavbou portálových žeriavov takmer po celom svete. "Verím, že 25 mesiacov, ktoré dodávateľ má na dodanie tovaru, bude naozaj naplnených," podotkol šéf VV.



Taraba poukázal na to, že bez žeriavov sa nedajú vymeniť turbíny vo vodnej elektrárni. "Žeriavy slúžia na obslužnú činnosť. Nevieme obsluhu robiť bez nových žeriavov, ktoré už teraz majú vo vodnom diele problém aj konštrukčne aj komponentami," skonštatoval.

Vodné dielo Gabčíkovo plní podľa ministra nezastupiteľnú ekologickú hodnotu a na druhej strane chráni Slovensko aj Maďarsko pred povodňami. Tvrdí, že Slovenská republika má tiež dobré renomé v oblasti vodného hospodárstva a iné krajiny s ňou chcú preto spolupracovať. "Slovensko ma povesť, že vieme vodu regulovať, manažovať a že vieme túto službu aj dodávať," podotkol Taraba.