Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

M. Lajčák: Vojenská operácia NATO v Afganistane dosiahla základný cieľ

Miroslav Lajčák Foto: TASR/Pavel Neubauer

Miroslav Lajčák pripomenul, že NATO nemá v úmysle zostávať niekde dlhšie, než je nevyhnutné.

Bratislava 16. mája (TASR) - Na to, či vojenská operácia ISAF v Afganistane splnila svoj účel, pre ktorý bola spustená, budú podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka rôzne názory.

"Mali by sme vychádzať z toho, že krajina už nie je zdrojom a generátorom medzinárodného terorizmu, ani sa nestala útočiskom a cvičiskom al-Káidy. Niet pochýb, že to sa už nedeje, v tom sme uspeli," uviedol pre TASR. Poukázal na celkovo lepšiu bezpečnostnú situáciu v Afganistane, ktorá, ako dodal, má síce ďaleko k ideálu, ale Kábul demonštruje čoraz väčšiu pripravenosť prevziať za seba zodpovednosť. "Ale ten proces bude ešte dlhý a bolestivý," podčiarkol. Podľa neho preto operácia dosiahla základný cieľ. "Je jasne vidieť obrovské odhodlanie urobiť všetko preto, aby sme mohli povedať s čistým svedomím, keď budeme končiť jej vojenskú fázu, že operácia bola úspešná," dodal Lajčák.

Pripomenul, že NATO nemá v úmysle zostávať niekde dlhšie, než je nevyhnutné. "Nikto tú prítomnosť umelo nepredlžuje, skôr naopak, tá výzva je, aby sme ju z hľadiska bezpečnosti neskrátili viac, než je únosné," podotkol s tým, že odchod medzinárodných vojsk do konca roku 2014 je dohodnutý s afganskou stranou, ktorej to vyhovuje. V prípade, že by o predĺženie misie požiadali, medzinárodné spoločenstvo by o tom diskutovalo. "Také signály ale neprichádzajú," priblížil šéf slovenskej diplomacie. Prezident Hámid Karzaj nedávno oznámil pripravenosť vlády prevziať ďalšie okresy pod svoju autoritu. Ide prakticky už o tri štvrtiny územia.

Lajčák ubezpečil, že medzinárodné spoločenstvo chce do roku 2014 urobiť všetko pre to, aby mohlo ukončiť vojenskú fázu operácie s vedomím, že Afganistan je dostatočne pripravený na to, aby prevzal zodpovednosť do vlastných rúk. "V žiadnom prípade si nemôže dovoliť zanechať ho svojmu osudu. Budúci vývoj v krajine závisí od nás bez ohľadu na to, v akom počte a v akej podobe tam budeme prítomní," konštatoval. Ako poznamenal, istá vojenská prítomnosť tam bude potrebná na určité zabezpečovacie aktivity týkajúce sa napríklad ochrany civilných pracovníkov medzinárodných organizácií.

Situácia v Afganistane po odchode vojenskej misie Severoatlantickej aliancie a najmä spôsob financovania obnovy tejto krajiny bude jedným z hlavných bodov rokovaní nadchádzajúceho summitu NATO. Ten sa uskutoční 20.-21. mája v Chicagu.