Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 17. november 2024Meniny má Klaudia
< sekcia Slovensko

ROZHOVORY TASR S LÍDRAMI: Predstavujeme R. Beňa z Priamej demokracie

Na archívnej snímke Robert Beňo Foto: TASR - Pavel Neubauer

Predseda strany Robert Beňo volebný výsledok netipuje, samotné voľby považuje za nedemokratické.

Bratislava 12. februára (TASR) - Zrušenie daní a odvodov, zavedenie nepodmieneného príjmu a jednej dane z pohybu peňazí a najmä funkčné referendum. To sú niektoré z bodov programu Priamej demokracie, o ktorých v rozhovore pre TASR hovoril predseda strany Robert Beňo. Volebný výsledok netipuje, samotné voľby považuje za nedemokratické.

Kam sa za štyri roky posunulo Slovensko?

Zdá sa mi, že za posledných desať rokov sa posunulo bližšie k rozvojovým krajinám. Základný problém vidím v tom, že tu vláda nepracuje s víziou. Sociálny štát sa nám určite nenarodil. Opozícia je skupina vyhoretých seladónov hľadajúca dieru do zadku strany Smer. Je to horšie ako za Mečiara.

Aká by mala byť vízia Slovenska podľa Priamej demokracie?

Chceme Slovensko, kde sa nerozkrádajú dane štátnymi úradníkmi, kde všetci platia nízke dane, kde je sociálna spravodlivosť. Chceme kvalitné školstvo a zdravotníctvo, ktoré nerozkráda riaditeľ poisťovne a ministerka. Máme v programe Slovensko, kde občania majú zásadný vplyv na veci verejné.

Skúste to konkretizovať.

Všetky body programu Priamej demokracie smerujú najmä k vyššej miere slobody. Chceme zrušiť odvody, aby sa zvýšila zamestnanosť. Chceme zaviesť jednu daň a zrušiť postupne všetky dane, ktoré dnes máme ako zdroj nepoctivosti a rozkrádania. Zavedením jednej dane z pohybu peňazí by sme dosiahli podstatne väčší príjem do štátnej pokladnice a podstatne vyššiu mieru slobody podnikateľov a občanov. Zbavili by sme ich povinnosti vypĺňať daňové priznania. Výhodou nami navrhovaného daňového systému je, že sa nedá rozkrádať.

V programe máte aj zavedenie nepodmieneného príjmu.

Áno. Je to príjem pre každého občana od narodenia až po smrť. Navrhujeme ho vo výške 350 eur mesačne. Tento príjem zabezpečí sociálnu spravodlivosť a umožní zrušiť Sociálnu poisťovňu, ktorá dnes spotrebuje obrovské peniaze len na vlastnú réžiu a ukazuje sa v plnej nahote jej zbytočnosť.

Tieto zmeny by zrejme zasiahli aj dôchodkový systém.

Pri nepodmienenom príjme je možné vytvoriť iný systém. S tými 350 eurami mesačne každý mesiac pre každého vieme nastoliť férové prostredie a minimalizovať chudobu.

Chcete nepodmienený príjem pre všetkých občanov. Dostávali by ho aj nepracujúci, ktorí by nemuseli robiť. Ale predpokladám, že chcete robiť aj opatrenia na zníženie nezamestnanosti. Aké?

Trošku to opravím. Dnes je zásadný problém vo vytváraní pracovných miest. Logicky s robotizáciou tieto miesta miznú. Preto daňová záťaž nemôže byť iba na zamestnaných, na živnostníkoch a pár podnikateľoch. Preto chceme zaviesť daň z pohybu peňazí (zo spotreby), lebo tam zaplatia daň všetci, aj nezamestnaní. Ale bude iba jedna a nízka oproti dnešnému nenormálnemu daňovému zaťaženiu. Práve už spomínaným zrušením odvodov by sme umožnili podnikateľom zamestnávať viac ľudí. Vieme si tiež predstaviť, že by štát investoval do start-upových projektov. Spolu so silnými firmami by vytvoril fond na podporu start-upov. A štát by mal investovať do zelenej ekonomiky.

Problém máme aj v školstve. Štrajk učiteľov podporujete. Ako by ste postupovali, keby ste boli vo vláde?

Znížil by som vplyv štátu v školstve. Učitelia vedia, čo majú robiť. Počúval by som ich. Vzdelávanie je slobodný proces. Oslobodil by som učiteľov od administratívy. A dobre by som ich zaplatil. Učiteľ musí mať rešpekt. Kampaň "A Dosť" dáva jasný smer, kam má školstvo kráčať.

Aký liek máte na zdravotníctvo?

Do zdravotníctva odídu ročne viac ako štyri miliardy eur. Do nemocníc ide 1,5 miliardy. Kde je tých 2,5 miliardy? Ako je možné, že ich vláda, prokurátor, polícia, nehľadá? Nikomu tie peniaze nechýbajú, ale zdravotníctvu áno.

A to riešenie?

Hmotná a trestná zodpovednosť úradníkov. Pán Forai by už sedel. Treba len dôslednú kontrolu peňazí, ktorých ide do zdravotníctva dosť a trváme na tom, aby bolo zdravotníctvo v zmysle ústavy zadarmo. S výnimkou nadštandardných služieb. A treba sfunkčniť poisťovne tak, aby prestali byť daňovými úradmi a začali sa venovať zdravotnému poisteniu. Aby občania boli zainteresovaní na tom, aký servis poisťovne ponúkajú.

Súčasťou kampane sa stala aj utečenecká kríza. Aký konkrétny problém má Slovensko s utečencami? Máme vôbec na Slovensku problém s utečencami?

Podľa postojov nášho premiéra máme, ale ja som tu ešte žiadneho utečenca nevidel. Náš premiér a minister vnútra sú nesmierne odvážni na poli, kde nie je nepriateľ. A keď reálne utečenci prídu, tak títo dvaja ľudia neurobia nič. Ale nám stačí zobrať náš azylový zákon a problém je vyriešený.

Čo je najväčšia priorita Priamej demokracie?

Funkčné referendum. To je pre nás zárukou, že sa budú diať zmeny. Na vyhlásenie referenda by stačilo by 30.000 hlasov a tiež by sme zrušili nutné kvórum pre platnosť referenda a už vôbec by ho nemusel ratifikovať parlament. Referendum by bolo, samozrejme, elektronické, takže odpadáva argument, že je drahé. Úspešné referendum by bolo vtedy, ak by bola za alebo proti návrhu nadpolovičná väčšina hlasov v každom kraji, ale zároveň aj na celom jednoobvodovom Slovensku. Chceme dať možnosť občanom schvaľovať zákony tak, aby boli zainteresovaní a aby politici nemali bezhraničný pocit, že sa im nemôže nič stať. Odvolateľnosť úradníkov je nesmierne dôležitá pre ich výkon.

Aký volebný výsledok očakávate?

Politika je beh na dlhú trať a Priama demokracia je strana, ktorá bude fungovať aj po voľbách. Voľby sú na Slovensku vrcholne nedemokratické. Chceme sem pozvať na voľby pozorovateľov OBSE. Už samotný fakt, že každá strana musí zaplatiť kauciu 17.000 eur, odporuje ústave.