Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Pri prezidentských voľbách pomáha aj charita

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Charita sa stará napríklad o klientov kňazského Domu dôchodcov a sociálnych služieb Promeritae Quieti sv. Svorada v Nitre, kde za nimi chodia členovia okrskovej volebnej komisie s volebnou urnou.

Nitra 30. marca (TASR) – Ľuďom, ktorí by pre svoj zdravotný stav či sociálnu situáciu nemohli uplatniť svoje volebné právo, pomáhajú aj pracovníci Diecéznej charity v Nitre. Seniorom a nevládnym voličom pomáhajú zabezpečiť voľbu do prenosnej urny, ľuďom bez domova zasa vysvetľujú, ako a kde môžu ísť voliť.

Podľa riaditeľa Diecéznej charity v Nitre Juraja Baráta sa aj takto snažia pomáhať svojim klientom napĺňať ich občianske práva.

„Nie je to prioritou našich služieb, ale v našich zariadeniach sú ľudia, ktorí sú odkázaní na našu pomoc a my sa im snažíme voľby sprostredkovať, aby ich právo bolo naplnené. To znamená, že keď sa nemôžu dostať do volebnej miestnosti, tak sa snažíme sprostredkovať, aby tá volebná urna prišla k nim. Ľuďom, ktorí tu nemajú trvalý pobyt a sú v našich službách, sa zasa snažíme pomôcť vybaviť volebný preukaz,“ vysvetlil.

Charita sa stará napríklad o klientov kňazského Domu dôchodcov a sociálnych služieb Promeritae Quieti sv. Svorada v Nitre, kde za nimi chodia členovia okrskovej volebnej komisie s volebnou urnou.

„Rovnako sa snažíme sprostredkovať voľby aj pre klientov v Hospici dom pokoja a zmieru u Bernardetky. Je pravda, že ľudia v hospici už majú často iné priority a iné nastavenie, ale občas sa stane, že chcú voliť a vtedy reagujeme a snažíme sa im pomôcť,“ uviedol Barát.

Sociálni pracovníci charity pracujú aj s ľuďmi bez domova, i keď ich záujem o voľby nebýva podľa Baráta príliš veľký.

„Oni potrebujú v prvom rade riešiť svoje existenčné problémy a neraz sú apatickí. Niekedy ale chcú voliť, je to ich občianske právo a my ich v tom povzbudzujeme. Na tej komunitnej úrovni sa ich snažíme dať dohromady a pred voľbami ich skôr povzbudiť k tomu, aby išli voliť. Náš postoj a postoj našich sociálnych pracovníkov je taký, že chcú byť skôr takým sprostredkovateľom. Keď sa ich pýtajú, že koho voliť, tak na toto my neodpovedáme, skôr sa snažíme viesť rozhovor tým smerom, že prečo voliť a už nech sa potom každý rozhodne sám,“ dodal Barát.