Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Slovensko

Prieskum: Slováci sa obávajú ovplyvňovania eurovolieb zo strany EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V prieskume sa zisťovalo, ktorá konkrétna krajina alebo medzinárodná organizácia sa podľa nich bude snažiť ovplyvniť nadchádzajúce eurovoľby.

Bratislava 10. mája (TASR) - Takmer 40 percent slovenských voličov si myslí, že inštitúcie Európskej únie sa budú snažiť ovplyvňovať blížiace sa júnové voľby do Európskeho parlamentu (EP), menšie obavy majú zo Spojených štátov i Ruska. Zvyšné krajiny V4 vidia najväčšiu hrozbu zo strany Ruska, píše TASR na základe prieskumu zadaného Central European Digital Media Observatory (CEDMO).

V prieskume sa zisťovalo, ktorá konkrétna krajina alebo medzinárodná organizácia sa podľa nich bude snažiť ovplyvniť nadchádzajúce eurovoľby. Až 39 percent opýtaných na Slovensku označilo za najväčšiu hrozbu EÚ a jej inštitúcie, nasledovali USA (38 percent), Rusko (36 percent) a NATO (31 percent). V ostatných krajinách V4 sa najviac obávajú Ruska, v Poľsku túto možnosť označilo až 63 percent opýtaných, v Maďarsku 54 percent a v Česku 44 percent.

Viac ako tretina obyvateľov krajín V4 za veľký problém považuje pokusy cudzích štátov ovplyvňovať európske voľby. V Poľsku to bola viac ako polovica opýtaných - 55 percent. Na Slovensku to vníma ako veľký problém 31 percent respondentov, čo bolo najmenej zo skúmaných krajín. Takéto zásahy do volieb na Slovensku ako malý problém vidí 35 percent a 34 percent odpovedalo, že to nie je problém.

Prieskum tiež zisťoval očakávanú účasť vo voľbách do EP v sobotu 8. júna. K volebným urnám sa určite chystá 39 percent voličov na Slovensku a 23 percent označilo svoju pravdepodobnú časť. V roku 2019 volilo svojich zástupcov v Európskom parlamente menej ako 23 percent voličov na Slovensku.

Obyvatelia krajín V4 tiež odpovedali, ako sú spokojní s demokraciou. Na Slovensku a v Maďarsku je s ňou spokojná len zhruba jedna pätina, v Českej republike a Poľsku až jedna tretina opýtaných.

Prieskum pre CEDMO vykonala v dňoch 28. marca až 3. apríla vo vekovej skupine 18-65 rokov agentúra IPSOS na Slovenku, v Česku a Maďarsku, v Poľsku agentúra Instytut Badań Pollster. Na Slovensku to bolo 1006 respondentov.