Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Slovensko

Volebné právo od 16 rokov sa zavádzať nebude

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Poslanec NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO) dnes neuspel s návrhom novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, v ktorom chcel právo voliť priznávať už 16-ročným.

Bratislava 26. mája (TASR) - Právo voliť bude naďalej priznávané až od 18. roku života. Poslanec NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO) dnes neuspel s návrhom novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, v ktorom chcel právo voliť priznávať už 16-ročným. Člen Obyčajných je totiž presvedčený, že títo mladí ľudia sú už dostatočne vyspelí.

Viskupič sa inšpiroval legislatívou v iných krajinách, napríklad v Rakúsku je takýto právny stav už niekoľko rokov. Zníženie vekovej hranice z 18 na 16 rokov sa malo týkať parlamentných volieb, volieb prezidenta SR, volieb do Európskeho parlamentu, ľudového hlasovania o odvolaní hlavy štátu SR, komunálnych a krajských volieb a referenda.

"V súčasnosti sú mladí ľudia v úplne inej pozícii ako pred niekoľkými rokmi, a to najmä z pohľadu informačnej vyspelosti, keď vďaka používaniu internetu získavajú značné množstvo informácií o verejnom živote, politickom systéme a jeho fungovaní na Slovensku,"
argumentoval Viskupič s tým, že sa zvyšuje aj rozumová vyspelosť mladých v tejto oblasti. Zníženie vekovej hranice v prípade aktívneho volebného práva o dva roky preto podľa Viskupiča nemalo mať negatívny vplyv na túto skupinu ľudí, "ktorí sú už v 16 rokoch veku schopní plnohodnotne vnímať politiku a veci verejné".

Toto tvrdenie mali dokazovať aj praktické skúsenosti nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách, ktorí pri zbere podpisov pod petičné hárky prichádzajú do kontaktu s touto skupinou ľudí prejavujúcich záujem aktívne sa zapojiť do volieb ako voliči. "Podobne, činnosť rôznych žiackych či študentských parlamentov na školách naznačuje, že aj mladšie generácie ľudí prejavujú záujem o osud tejto krajiny," uviedol Viskupič.

Po znížení vekovej hranice pri aktívnom volebnom práve poslanec očakával aj zvýšenie účasti vo voľbách, referende, či ľudových hlasovaniach. "Na Slovensku volebným právom v súčasnosti disponuje aj niekoľko desiatok tisíc ľudí s neukončeným základným vzdelaním. Preto sa nazdávam, že rovnaké právo môžu dostať aj mladí ľudia, ktorí vo výraznej väčšine desaťročnú školskú dochádzku ukončili," povedal.

Viskupič poukazoval aj na skutočnosť, že 16-roční ľudia sú už v značnej miere zodpovední za svoje konanie. "Ako príklad možno uviesť trestnú zodpovednosť alebo priestupkovú zodpovednosť, ktorá bola desaťročia zakotvená na vyššej vekovej hranici a len nedávno sa znižovala práve kvôli väčšej rozumovej vyspelosti mladších generácií," dodal člen OĽaNO.